Végre megszólaltak az ukránok: ezt üzenik Magyarországnak
Az Ukrtransnafta úgy fogalmazott, a kőolaj szállítása az európai országokba a tervek szerint történik.
A pártpolitikai kerekasztal beszélgetés résztvevői Orbán Viktor békemissziója mellett Magyarország és Szlovákia kőolajkorlátozásáról is kifejtették az álláspontukat.
Nyitókép: Képernyőfotó
A 33. Tusványosi Szabadegyetemen a Lőrincz Csaba Sátor adott helyet csütörtökön a pártpolitikai kerekasztalnak, amelyen Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója képviselte a nagyobbik kormánypártot, míg a KDNP-t Nacsa Lőrinc frakcióvezető-helyettes. Az ellenzéki oldalról jelen volt Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezető-helyettese, Lukács László György, a Jobbik frakcióvezetője és Molnár Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője.A moderátor Huth Gergely, a PestiSrácok.hu főszerkesztője volt.
Huth Gergely kijelentette, a kerekasztal is azt bizonyítja, hogy
Magyarországon pluralizmus van, mivel öt nagy politikai erő is részt vesz a vitán.
Az újságíró azt a kérdést tette fel először, hogy ki az a pódiumon helyet foglalók közül, aki kész arra, hogy felszólítsa az Európai Bizottságot, hogy tegyen lépéseket Ukrajna kőolaj korlátozása ellen.
Nacsa Lőrinc kijelentette, hogy „hosszú a lista, amit elvárunk az Európai Bizottságtól. Leginkább azt, hogy tartsák be a szabályokat!
Ideje lenne visszatalálniuk az eredeti szerepkörükhöz, és újra a szerződések őrének kellene lenniük.
A Barátság kőolajvezeték körüli történések is egyértelmű zsarolások” – jelentette ki a frakcióvezető-helyettes.
Molnár Zsolt ezt követően felidézte, hogy nagy várakozással tekintett a miniszterelnök Volodimir Zelenszkijjel való találkozójára, remélte, hogy rendeződnek Ukrajnával a viszonyok. Ezután feltette azt a kérdést, hogy miért büntetik sokadszor ezt a nemzetet. Az MSZP politikusa gondolatmenetét azzal zárta, hogy „erős szövetségeseket kell találni, olyan szövetségeseket, akiknek az Európai Parlamentben is van szavuk”.
Lukács László György szerint
Brüsszel falai nem remegnének meg attól, ha a Jobbik üzengetni kezdene ebben a témában.
Ki kell mondani, hogy a veszélyek korában, amikor az erőforrásaink fogyóban vannak, és ez kihat az energiabiztonságunkra is, az emberek a Jobbikra számíthatnak”. Lukács szerint a kormánynak van felhatalmazása arra, hogy lépéseket tegyen az ügyben.
Kanász-Nagy Máté, az LMP frakcióvezetője leszögezte, pártjával a Brüsszel-kormány csatából szeretne kimaradni. „Magyarország energiabiztonságát pedig biztosítani kell, annak, akinek megfelelő kompetenciája van erre”. Az LMP-s politikus ezután azt a kérdést tette fel, hogy arról vajon miért nem folyik a diskurzus, hogy a szénhidrogén-függőséget meddig akarjuk fenntartani. „Miért nem beszélünk a valódi átállásról, illetve arról, hogy a teljes energiaigényünket miért nem csökkentjük” – ezek az igazi kérdések a frakcióvezető-helyettes szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Ukrtransnafta úgy fogalmazott, a kőolaj szállítása az európai országokba a tervek szerint történik.
Orbán Balázs a fentiek után elmondta, hogy a kormányülésen részletesen foglalkoznak a témával, és a nagy nyilvánosságot is tájékoztatják majd az aktuális állapotról. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint azon is érdemes elgondolkozni, hogy miért került elő ez az ügy. A kőolajkorlátozás a békemisszió különböző állomásait követően ütött be – hívta fel a figyelmet. Orbán Balázs ezután emlékeztetett, megjelent a színen egy alternatív stratégia Európában, amelyet Magyarország képvisel a háború kapcsán. Orbán Viktor a békemisszión találkozott a konfliktusban részt vevő két féllel, és azokkal, akik a közvetítésben részt tudnak venni. Leszögezte, az európai emberek békét akarnak, és igaz az egyik amerikai elnökjelöltre is.
A Barátság kőolajvezeték ügyében a politikai igazgató optimista volt. Úgy vélekedett,
eredményesen fogunk fellépni, a magyar diplomácia jól dolgozik, rendben lesz minden”.
Kapcsolódó vélemény
Orbán Viktor békemissziójáról írt összefoglalójában három olyan globális szereplőt azonosított, amelyek érdemben képesek a háborúzó felekre hatni: Az Európai Unió, Kína és az USA.
Huth mindezek után azt kérte, hogy a pódiumon helyet foglalók közül tegye fel az a kezét, aki nem támogatja Orbán Viktor békemisszióját.
Kanász-Nagy Máté volt az egyik, aki nem tette fel a kezét ennél a kérdésnél. Az LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta, nem szeretné, ha rájuk sütnék, hogy nem békepártiak. Kanász-Nagy szerint mindenki békét akar. Hozzátette, elhiszi, hogy a kormány és Orbán Viktor is békét akar, de abban nem biztos, hogy a miniszterelnök az igazságos békéért teszi meg különböző lépéseit.
Lukács László György kapta meg ezután a mikrofont, aki azért nem tette fel a kezét, mert „a Jobbik volt az, amely mindvégig következetesen kiállt a béke mellett. (...) Nem ismerek olyan ellenzéki képviselőt, aki elkötelezett lenne a háború mellett. (...)
Ez nem a mi háborúnk, de rajtunk fog csattani, ha nem jól alakulnak a folyamatok”
– fejtette ki a maga és a pártja álláspontját Lukács.
Orbán Balázs az elhangzottakra úgy regált, hogy a béke előfeltétele a kommunikáció helyreállítása. „Hogy akarunk békét, ha nem beszélgetünk az oroszokkal” – tette fel a kérdést. Majd azzal folytatta, hogy „egy befagyott állapottal álltunk eddig szemben, mi ezt akartuk megtörni”, és úgy tűnik, hogy a békemisszió eddigi lépései kezdik meghozni az eredményt, mivel „buzgárokként” törnek fel a nagy politikai szereplőktől olyan nyilatkozatok, amelyek arra utalnak, hogy egyre többen hajlandóak lennének lépéseket tenni a békéért – idézte fel.
A teljes beszélgetést alább nézhetik vissza: