Nem supermanek, de minden helyzetre képesek reagálni – bemutatkoznak a magyar űrhajósok
Az idevezető útról, a HUNOR-programról és az előttük álló feladatokról kérdeztük őket. Interjúnk.
Kapu Tibor kutató űrhajós a beszélgetés során kijelentette, abban biztos, hogy hatalmas terhelés vár rájuk.
Nyitókép: Vadnai Szabolcs
Exkluzív interjút adtak a magyar űrhajósok a Hír TV Napi aktuális című műsorában. Kapu Tibor kutató űrhajóst és Cserényi Gyula tartalékos kutatóűrhajóst Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) űrkutatásért felelős miniszteri biztosa kísérte el.
Velkovics Vilmos műsorvezető vendégeivel röviden felidézte a Magyar Űrhajós Program, a HUNOR eddigi állomásait, valamint a kiválasztás folyamatát, majd rákérdezett arra, hogy mi vár majd a két űrhajósra az Egyesült Államokban.
Kapu Tibor kérdésre válaszolva elmondta, hogy bár tartani nem tart semmitől, de
abban biztos, hogy egy hatalmas terhelés vár rájuk.
Cserényi Gyula ehhez hozzáfűzte, hogy a parabola repülés az egy érdekes élmény lesz. „A parabola repülés az gyakorlatilag arról szól, hogy egy hatalmas teherszállítógépet átalakítanak, és egy parabola pályán reptetik. Ezután elveszik a hajtóerőt, és az űrhajósok vagy azok, akik ezt a repülést kipróbálják, együtt zuhannak a repülővel. S a csúcsán ennek a parabolának megtapasztalják a súlytalanság állapotát” – magyarázta.
Ezt is ajánljuk a témában
Az idevezető útról, a HUNOR-programról és az előttük álló feladatokról kérdeztük őket. Interjúnk.
Itt Ferenczi Orsolya vette át a szót, aki kijelentette, hogy az űrhajósok a fizikai terhelések mellett szellemi kihívások előtt is állnak. „Meg kell tanulniuk az űrhajót, amivel felmennek: hogy néz ki, mi van benne. Valamint a teljes űrállomást is ismerniük kell”. A miniszteri biztos ismertette, hogy Houstonban az állomás egy másoata is megtalálható, ahol az asztronauták gyakorolatják a különböző modulokat. „Mindenkinek egy picit mindennel tisztában kell lenni.
Ez nem egy kirándulás, ez egy kőkemény munka
Hiszen látjuk most a Boeing Starliner esetét, ahol egy meghibásodás miatt két űrhajós fent ragadt. Ez egy rendkívüli helyzet, ezzel kell most valamit kezdeni” – húzta alá Ferencz Orsolya.
A beszélgetés vége felé arra a kérdésre, hogy lehet-e már tudni, hogy mikor lesz a kilövés, Kapu Tibor azt felelte, hogy pontos időpont még nincs. „Ez főleg egy amerikai döntéstől függ. A Nemzetközi Űrállomást öt entitás szabályozza,
ezek közül a legnagyobb horderővel a NASA és a Roszkozmosz szava bír.
Nekünk gyakorlatilag alkalmazkodni kell ahhoz a beosztáshoz, ami Nemzetközi Űrállomásnak (ISS) az éves menetrendje. Amikor meg tudják találni azt az ablakot, amikor a mi rakétánk oda tud dokkolni, és el tudunk végezni ott kutatásokat”.
Cserényi Gyula az elhangzottakhoz még hozátette, hogy „valóban limitált a »parkolóhely«, a dokkolási lehetőség az űrhajóknak az ISS-hez. De
az Űrállomásnak van egy maximális kapacitása is,
amit a létfenntartó rendszer fog meghatározni. Nem lehet mondjuk 18 ember a fedélzeten, mert annyit nem tud ellátni sem levegővel, sem vízzel” – sorolta a tartalékos kutatóűrhajós.
A teljes beszélgetést alább tekintheti meg:
Ezt is ajánljuk a témában
Az eredeti tervek szerint már június 14-én visszatértek volna a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). Ez nem így lesz.