Nem supermanek, de minden helyzetre képesek reagálni – bemutatkoznak a magyar űrhajósok
Az idevezető útról, a HUNOR-programról és az előttük álló feladatokról kérdeztük őket. Interjúnk.
Az eredeti tervek szerint már június 14-én visszatértek volna a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). Ez nem így lesz.
Nyitókép: Maxar / Getty images
Meghibásodott Boeing Starliner űrhajó, így az utasainak még jó pár hetet az űrben kell majd rostokolniuk. Annak ellenére, hogy mérnökök folyamatosan dolgoznak a probléma megoldásán, a NASA űrhajósai, Sunita Williams és Butch Wilmore, még egy ideig biztos hogy az űrben fognak maradni, a Boeing Starliner fedélzetén – írta meg a The Guardian.
Az eredeti tervek szerint Williams és Wilmore már június 14-én visszatértek volna a Nemzetközi Űrállomásról (ISS).
A hónap végén azonban arról érkeztek hírek, hogy a Boeing Starliner maximális tartózkodási idejét az ISS-en 45 napról 90 napra emelik. Az űrhivatal elhalasztotta a visszatérést, hogy az új-mexikói sivatagban végzett tesztekkel megbizonyosodjanak az űrhajó visszatérésének biztonságáról. Szerdán a NASA bejelentette, hogy továbbra is teszteket végeznek annak érdekében, hogy minden megfelelően működjön. A sajtóban elterjedt, hogy az űrhajósok az ISS-en rekedtek, a NASA sietett biztosítani a közvéleményt, hogy az asztronauták biztonságban vannak.
A Boeing CST-100 Starliner űrhajó fejlesztése már korábban is több évet csúszott. Az első, legénység nélküli tesztrepülést 2019-ben tervezték, de csak 2022-ben valósult meg. A legénységgel végzett tesztrepülést különböző rendellenességek miatt többször is elhalasztották az elmúlt hónapokban, míg végül június 5-én, a két asztronautával, Butch Wilmore-ral és Suni Williamsszel a fedélzetén, elindult a floridai Kennedy Űrközpontból.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az idevezető útról, a HUNOR-programról és az előttük álló feladatokról kérdeztük őket. Interjúnk.