Ennek az országnak már rég nem kellene működnie, Allah kegyelméből mégis működik – Egyiptom közelről
Egyiptom túlnépesedett, képtelen az önfenntartásra, valahogy mégis elevickél. Utazás a turistaközpontoktól a mélyvalóságig. Kohán Mátyás írása.
Nyaralás, utazás, turizmus – ezek a kifejezések egyre kevésbé pozíitívak a fogadó országok polgárai számára. Egyre elfogadhatatlanabb ugyanis a túlturizmus valamint a turisták viselkedése, és most már azt is tudjuk, hogy miért.
Miért nő a túlturizmus és a rossz turisztikai magatartás? A nevadai ősi sziklaalakzatok ledöntésétől kezdve az olaszországi szoborral való fajtalankodásig, a nyaralás során rosszul viselkedő turistákról szóló történetek egyre gyakoribbak – veti fel a BBC (és mi, magyarok nyugodtan kiegészíthetjük mindezt a budapesti Belső-Erzsébetvárossal, ahol éjjel-nappal sok gondot okoz a turisták viselkedése).
De számtalan más példát is hozhatnánk arra, milyen károsak lehetnek a turizmus hatásai. Ebben a cikkünkben Kohán Mátyás kollégánk például az egyiptomi turizmus visszáságairól rántja le a leplet. Mint írja: „Az egyiptomi turizmus ugyanis úgy keletkezett, hogy e reménytelenül túlnépesedett és tökéletesen működésképtelen ország szövetéből körömollóval kivágták az egyetlen részt, ami jó valamire, s úgy működtetik, hogy az az ország összes többi részével a legkevésbé se érintkezzen”.
A túlturizmus lassan Velencét is tönkreteszi.
Ahogy korábban megírtuk, a lagúnák városa áprilistól belépőjegyet kér a turistáktól, hogy végre fenntarthatóvá tegye a településen a turizmust.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyiptom túlnépesedett, képtelen az önfenntartásra, valahogy mégis elevickél. Utazás a turistaközpontoktól a mélyvalóságig. Kohán Mátyás írása.
A korlátozást az állábbi elvek szerint találták ki:
Egy hónappal később viszont egyelőre az látszott, hogy a látogatók száma Velencében nemhogy csökkent volna, hanem még nőtt is.
Ezt is ajánljuk a témában
A polgármester azt remélte az intézkedéstől, ettől élhetőbbé válik a város.
A BBC cikkében meg is válaszolja, milyen okai lehetnek annak a turisták viselkedése egyre kibíthatatlanabb szintekre hág. Dr. Alana Dillette, a San Diegó-i Állami Egyetem vendéglátás és turizmus tanszékének adjunktusa szerint a turisták helytelen viselkedésének egyes típusai a társadalmi normák általános ismeretlenségéből fakadhatnak.
„Azt hiszem, nagyrészt a tudás hiányából fakadnak ezek a helyzetek. Sokan utaznak, és arra gondolnak, hogy milyen élmény lesz számukra, de nem gondolnak arra, hogy a
a tetteik hogyan hatnak arra a helyre, ahol éppen tartózkodnak, mert egyszerűen nincsenek meg a megfelelő ismereteik”
– fogalmazott.
Szintén jellemző a turisták viselkedésére az a negatív jelenség, amelyről Dr. Kirsty Sedgman beszélt: 0äAmikor az emberek távol vannak otthonuktól, egyesek bunkóvá és követelőzővé válhatnak olyan módon, hogy azt feltételezik, hogy a helyiek, a szolgáltató emberek és mások csak azért vannak ott, hogy kiszolgálják őket. Ez a viselkedés különösen a repülőgépeken tapasztalható, ahol mostanában rendszeresen kapunk jelentéseket dühkitörésekről, amikor az utasok mellőzik az alapvető udvariasságot, és nem hajlandók eleget tenni a személyzet utasításainak”.
Dillette úgy véli, hogy a turizmus reklámozásának módja gyakran hozzájárul a problémához:
„Úgy gondolom, hogy az emberek utazás közben késztetést éreznek arra, hogy olyan módon viselkedjenek, ahogyan egyébként nem tennék,
de azt hiszem, hogy ez részben azzal is összefügg, ahogyan a vállalatok és a kormányok becsomagolják a turizmust az emberek számára. Ezért nem vagyok nagy rajongója a tömegturizmusnak... Az egésznek az a célja, hogy az emberek olyan helyre jussanak, ahol túl sokat ihatnak, túl sokat ehetnek, túl sokat fogyaszthatnak” – magyarázta.
Nyitókép: Fotó: Pixabay/Surprising_SnapShots