Pető Andrea civilizációs harcként írja le a dolgokat, és amúgy ebben igaza van, csak szerinte az MCC és más hasonló intézmények „szembeállítják magukat a bevándorló közösségekkel, belső megosztottságot szítanak, egymás ellen fordítják a tudományos élet szereplőit, és nem tekintik érvényesnek a transzatlanti béke és a társadalmi egyenlőséget szolgáló kezdeményezések csaknem egy évszázados történetét.”
Valójában arról van szó, hogy Pető Andrea és a CEU-sok vérig vannak sértve, hogy a konzervatívok elkezdtek felzárkózni hozzájuk szervezettségben, és elsajátítják egyes ötleteiket. Ezáltal ugyanis veszélyeztetve van az ő privilegizált helyzetük.
Amit meg Pető a tudományról állít, abból az süt, hogy szerinte van, amit tilos kutatni, és vannak következtetések, amelyekre eleve tilos eljutni, azaz Pető Andreánál megfigyelhető a voegelini kérdéstilalom működése. Pető Andrea a hagyományos társadalmi konszenzusokat feltörő ideológiai iskola tagja, majd ezután számon kéri, hogy a konzervatívok megkérdőjeleznek bizonyos liberális konszenzusokat.
Nem arról volt szó, hogy kritikai gondolkodás kell, és mindent meg lehet kérdőjelezni? Vagy ezek szerint mégis vannak kérdéstilalmak?
A kérdéstilalom valóságvesztést jelent, a kortárs nyugati élet sajátosságai (bevándorlás, demográfiai helyzet, stb.) ugyanis a baloldalon nemlétezőként (vagy pozitívumként) tételeződnek, ezért aki rámutat valóságos problémákra, az összeesküvés-elméletet szövő áltudósnak, álszakértőnek, ál-akárminek tituláltatik.
Visszatetsző és önellentmondásos, hogy a minden korábbi konszenzust megkérdőjelező CEU-s Pető Andrea és társai radikálisan szkeptikus elméleti hátterükkel (kritikai elméletek) a saját alapvetéseiket és meggyőződéseiket kikezdhetetlen végső igazságnak tartják, magyarán
nem tartják alkalmazhatónak saját módszertanukat saját magukra.
Azaz magukra nem hajlandóak foucault-i „igazságrezsimként” tekinteni (mint dominanciáját és értelmezési monopóliumát őrző egyetemi hatalmi elit), pedig ez saját felfogásukból szükségszerűen következne.
Pető Andrea tükörbe nézett, és MCC-t látott saját maga és a CEU helyett. Ettől ijedhetett meg, megírva egy hozzá méltatlan, konteós, dogmatikus és kirekesztő eszmefuttatást.
***