„Gulyás Gergely szerint Nyugat-Európában nagyon súlyos a demográfiai válság, csak azt nem említette, hogy nálunk még súlyosabb” – szól a Lakmusz cikkének a címe.
Az egyik júniusközepi kormányinfón ugyanis Gulyás azt válaszolta egy kérdezőnek: „Természetesen igaz, hogy egész Európa küzd egy demográfiai problémával, ezen belül Nyugat-Európa nagyon súlyos demográfiai problémával küzd, és ők a demográfiai ügyeik megoldása szempontjából is számítanak azokra, akik külföldről érkeznek.”
A portál szerint: „A miniszter szerint a nyugati országok a demográfiai problémák miatt fogadnak be bevándorlókat. Csakhogy az adatok azt mutatják, hogy Kelet-Európában és Magyarországon sokkal rosszabb a helyzet.” Sőt: „Gulyás fontos részleteket hallgatott el. Az igaz, hogy Európa lakossága fogy és idősödik, de ez nem egyenletesen történik: a kelet-európai régióban, köztük Magyarországon is, súlyosabb a helyzet, mint a kontinens nyugati részén.”
Felhozzák a Bécsi Demográfiai Intézet kutatásait, ami kétévente összesíti és közli az európai demográfiai adatokat és azok változásait: „A legfrissebb, 2022-es adatsorukból jól látszik, hogy az Európai Unió országai közül a
leginkább Nyugat-Európában nőtt a népesség 2000 és 2021 között.”
Mint írják: „Az Eurostat friss adataiból szintén az rajzolódik ki, hogy az elmúlt 10 évben a nyugat-európai országok népessége nőtt, a keleti országoké pedig leginkább csökkent.” Szerintük a számok „azt mutatják, hogy a kelet-európai régió népessége az elkövetkezendő évtizedekben rohamosabb ütemben fog csökkenni, mint a nyugat-európaié.” Magyarország pedig a középmezőnyben van.
Mint írják, mindennek egyik oka a születések és a halálozás aránya, a másik a migráció, a vándorlás mértéke. „A migrációs egyenleg a KSH és az Eurostat adatai alapján is azt mutatja, hogy az elmúlt tíz évben a nyugat-európai országokba többen vándoroltak be, mint ahányan elhagyták azokat, a kelet-európai régióból ehhez képest folyamatosan vándorolnak el az emberek.” Hozzáteszik: „A migráció azonban nem az egyetlen oka annak, hogy Nyugat-Európában kevésbé jelentős a demográfiai probléma, mint a keleti régióban.” Miért? Mert „Nyugaton ugyanis még mindig több gyerek születik, és a születéskor várható élettartam is magasabb, mint a keleti régióban, így hiába idősödik a társadalom, Nyugat-Európában több az utánpótlás, és az emberek tovább élnek.”