A Lakmusz ugyanis több cikkben feszegette azt, hogy kétharmados többség „valóban” kétharmad-e, azaz a választók kétharmada áll-e a Fidesz-KDNP mögött, arra jutva, hogy nem. Mint írja: „A problémám épp az, hogy a Lakmusz pusztán azt számolja meg, hogy a választásokon leadott szavazatok kiadják-e a kétharmadot vagy sem. Az alábbiakban amellett fogok érvelni, hogy egyrészt a Lakmusz adatrendezése nem magától értetődő, és máris tetten érhető rejtett interpretáció vagy sugalmazás; másrészt amellett, hogy az ilyesfajta választási matematika mutatja igazán a tényellenőrzés műfajának korlátait.”
Hozzáteszi: „A kontextus felvázolása nélküli, puszta szavazatszámlálás mögött ugyanis azt a kimondatlan feltételezés húzódhat meg, és azt sugallhatja, hogy az egyetlen igazságos választási rendszer az, amiben minden párt parlamenti képviseletének mérete éppen akkora arányú, mint a választásokon elért (listás) szavazati aránya, és így a puszta szavazatszámok vizsgálatával ki lehet mutatni, hogy a kétharmad ’valóban’ kétharmad-e. Azaz ezek szerint az egyetlen valóban igazságos választási rendszer az arányos rendszer.” Szilvay azt is kiszúrta, hogy a Lakmusz ábrázolásain a parlamenti arányokat a szavazati joggal rendelkezők számával hasonlította össze, nem pedig a választásokon résztvevőkével.
Szilvay századvéges tanulmányában hozzáteszi: a Lakmusz „nem mutatja be, hogy a korábbi magyar választásokhoz és a nemzetközi trendekhez képest a választási részvétel és a győzelmi arány valóban kiemelkedőnek tekinthető-e”. Megteszi ezt a lakmuszosok helyett Szilvay, aki rámutat, hogy
1990 óta a 2022-es a harmadik legmagasabb részvételi arányú választás volt itthon,
az egyéb trendeket tekintve pedig „az aktuális nyugat- európai átlagnál némivel rosszabb, a közép-európainál azonban határozottan jobb” volt a 2022 áprilisi részvételi arány.
Ezután kifejti: a Lakmusz azt sem magyarázza el olvasóinak, „hogy miért magasabb a győztes pártszövetség parlamenti jelenlétének aránya a listán kapott szavazatainak arányánál”. Azaz a portál nem fejti ki olvasói számára, mi az egyéni körzetek szerepe, és úgy tesz, mintha a listás szavazatok adnák ki a választás ’valódi’ eredményét. Sőt, „azt sem említi, hogy 1989 óta a magyar választási rendszer mindig vegyes volt, sosem csak a listás szavazatok számítottak, és ilyen szempontból a rendszer mindig kedvezett a győztesnek (már ha volt egyértelmű győztes).
1994-ben például az MSZP a voksok 33 százalékával a mandátumok 54 százalékát szerezte meg.”
A szerző hangsúlyozza: „a Fidesz-KDNP 2010-ben, a régi választási rendszer szerint a listás szavazatok 52,7 százalékával nyerte el a parlamenti helyek 68 százalékát, azaz az ’aránytalanság’ nagyobb volt, mint 2022-ben (54,13 százalék a 68 százalékhoz). Ennek oka az volt, hogy a 176 egyéni körzetből a Fidesz-KDNP 2010-ben megnyert 173-at, azok 98,3 százalékát.”