Új világ jön: a mesterséges intelligencia korába lép a munkaerőpiac
Mutatjuk, jövőre mire számíthat, aki munkahelyet keres és magas fizetést vár.
Nem veszélyezteti a munkahelyeket a mesterséges intelligencia megállíthatatlan terjedése. Az elmúlt másfél év tapasztalatai alapján egyre világosabbá válik, hogy az AI-korszak a munkaerő hatékonyságának évtizedek óta nem tapasztalt növekedése várható, így végső soron az életszínvonal emelkedése, hasonlóan a korábbi ipari forradalmakhoz.
Nyitókép: Getty Images
A mesterséges intelligencia (artificial intelligence, AI) korába lép a világ, a folyamat elkerülhetetlen. A változást pedig sokan már a legújabb ipari forradalomként azonosítják. A ma már mindenki számára hozzáférhető technológia használata futótűzként terjed világszerte, egyre többen a munkavégzésükhöz is használják.
Az AI technológiák régóta a mindennapjaink részei, de korábban csak a tőkeerős vállalatoknak volt lehetőségük integrálni ezeket a rendszereket.
Az AI-korszakba való átlépést elképesztő mértékben felgyorsította, hogy 2022 novemberében az OpenAI vállalat az egész világ számára elérhetővé tette a ChatGPT-t,
amelynek használata egyszerű és gyorsan elsajátítható. Ez a nyílt hozzáférés példátlan, alulról szerveződő technológiai fejlődést indított el, és ennek a folyamatnak már körvonalazódik a társadalmi és gazdasági hatása.
A korábbi ipari forradalmaktól eltérően az AI egyik napról a másikra elérhetővé vált a világ minden táján. Ez óriási változást indított el, egyben lehetőséget adott az emberek kezébe, vagyis a technológiai ugrás villámgyorsan zajlik és nem csak néhány tőkeerős gazdasági szereplő kiváltsága.
Az MI-robbanás alulról szerveződő korszakváltás, amelyet jól mutat, hogy az álláshirdetésekben hamarabb jelentek meg a technológia használatához kapcsolódó kompetenciák, mint bármilyen képzés, oktatóanyag, vagy tájékoztató kiadvány. A GPT iránt érdeklődők a gyakorlatban ismerkedtek meg a technológiával.
Az MI-forradalom tehát széles körben másfél éve kezdődött. Nemcsak a felhasználók, de a gazdaság szereplői is érdeklődni kezdtek az új GPT-modell iránt, a nagy cégek javarészt már felmérték, hogyan integrálható a technológiai ugrás a működésükbe.
A vállalatok ugyanakkor hamar rájöttek, olyan munkavállalókra is szükség van, akiknek már van – jobb híján saját tapasztalataikra támaszkodva – gyakorlati tudásuk az AI használatáról.
Az álláshirdetések közt egyre többször találkozhatunk az AI-rendszerek működéséhez szükséges professzionális – elsősorban IT területeken – tudással rendelkező alkalmazottakra és azokra a felhasználókra, akik az elmúlt másfél évben kiismerték a GPT-modell működését. Új szakterületté vált a promt író, vagyis az a személy, aki megfelelő utasítást tud adni a mesterséges intelligenciának, hogy az lehetőleg pontosan hajtsa végre a rá bízott feladatot. Fontos a gyakorlati ismeret, mivel az MI gyakran pontatlanul végzi el a feladatát, vagyis emberi felügyelet nélkül nem alkalmazható a technológia.
Ma már látható, hogy alaptalanok voltak a kezdeti aggodalmak, mivel
a mesterséges intelligencia nem vált ki munkahelyeket, ugyanakkor sokkal hatékonyabb munkavégzést tesz lehetővé számos ágazatban.
Nem mindenhol alkalmazható az új technológia, és az is biztos, hogy ahol jelentős hatékonyságnövekedéssel jár, ott sem képes helyettesíteni teljes mértékben a munkavállalót.
A technológiai fejlődés tehát ezen a téren megállíthatatlan, így komoly versenyelőnyhöz jut az a munkavállaló, aki magától elsajátítja az MI működését, kísérletezik az újítással.
A PwC Mesterséges Intelligencia Barométer 2024 felmérése azt mutatja, hogy a generatív AI rendszerek elsőként
A globális pénzügyi és gazdasági tanácsadó cég 15 országban, 500 millió álláshirdetés elemzésével végzett felmérése rámutat, hogy
a munkaerő hatékonysága ötször olyan mértékben nőtt azoknál a vállalkozásoknál, ahol már bevezették a mesterséges intelligenciát.
A hatékonyságnövelés azért is jelentős, mert 2011 és 2020 között mindössze egy százalékos volt a munkaerő teljesítménynövekedése, míg 2021-2022-ben csökkent. A PwC azt is megjegyezte, hogy
az AI olyan technológiai fejlődést hozott, mint a belsőégésű motorok elterjedése, vagy a számítógép használata. Fontos különbség, hogy míg a számítógép elterjedéséhez évekre, évtizedekre volt szükség, addig a mesterséges intelligencia gyakorlatilag azonnal rendelkezésre áll a világ minden táján.
A munkaerőhiány továbbra is megmarad azokban az ágazatokban is, amelyek a leggyorsabban honosíthatják meg az AI-t, de a munkaerőigény további emelkedése 27 százalékkal lassulhat. A munkavállalóknak úgy kell tekinteniük a mesterséges intelligenciára, mint saját személyi asszisztensükre.
Ezt is ajánljuk a témában
Mutatjuk, jövőre mire számíthat, aki munkahelyet keres és magas fizetést vár.
A PwC elemzése kitért rá, hogy a vállalatoknak és a munkavállalóknak érdemes minél előbb napirendre tűzni a mesterséges intelligencia okozta várható változásokat. A technológiát már alkalmazó vállalatvezetők túlnyomó többsége, közel 90 százaléka számolt be arról, hogy az alkalmazottak sokkal hatékonyabban képesek elvégezni a feladataikat. A vállalatirányítók 70 százaléka szerint már 3 éven belül átalakítja a vállalati működést az MI.
A mesterséges intelligenciához értő, magasabb szintű tudással bírók iránt óriási a kereslet. Az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában egy adatbázis- és rendszerfejlesztőnek közel 60 százalékkal ajánlanak magasabb fizetést a munkáltatók, mint az AI-tudással még nem rendelkezőknek. Ez jól jelzi, hogy bizonyos területeken mekkora potenciált látnak a vállalatvezetők a technológiai ugrásban.
A piaci verseny következménye, hogy idővel nemcsak a nagyvállalatok, de a kisebb cégek is rákényszerülnek, hogy lépést tartsanak az AI-korszakkal. A vezető tanácsadó vállalat tanulmányában arra is figyelmeztet, hogy a munkahelyeket ugyan nem sodorja veszélybe a mesterséges intelligencia, ugyanakkor új készségekre lesz szükség a technológiai váltás után:
Egyre több előrejelzés számol azzal, hogy az AI-korban ugrásszerűen megnő a vállalati hatékonyság és termelékenység, amelynek köszönhetően gyorsul a gazdasági növekedés, a folyamat pedig végső soron magasabb jólétet eredményezhet.
Már most is jelentős előnyre tehetnek szert azok, akik önszorgalomból ismerkednek a mesterséges intelligenciával, a különböző modellekkel és kitapasztalják, hogy saját munkavégzésük során és életük más területein hogyan hasznosíthatják a következő évek leglátványosabb változásával járó technológiai robbanást.
Ezt is ajánljuk a témában
Sam Altman, a ChatGPT-t megalkotó OpenAI vezérigazgatója elárulta, hogy a ChatGPT-5 várhatóan az eddigieknél is jobb lehet a képalkotásban és a szöveggenerálásban. Ezt várhatjuk a jövőben.
Ezt is ajánljuk a témában
A technológiai szektorban öt nagy terület fog hasítani az idén. A mesterséges intelligencia még favorit lesz, de a kibervédelem is durván visszarobbant a mezőnybe.