Pressman közölte: szerinte a Pride-on felvonulók „a legjobb magyar hagyományokat követik”
Az amerikai nagykövet úgy véli, a Pride „az emberi méltóságért folyó küzdelem egyik megnyilvánulása.”
Az amerikai nagykövet továbbra sem tiszteli a magyarok többségi véleményét, és „helytartóként” beavatkozik az ország belpolitikájába.
Nyitókép: Kisbenedek Attila /AFP
David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete vasárnap családi Pride-pikniket tartott rezidenciáján, hogy „megünnepeljék a családokat, a szabadságot és a szerelmet”, azaz mindazokat a dolgokat, amelyeket illetően szerinte „az LMBT-közösség tagjainak egyre több támadást kell elviselniük”. Beszédében bírálta a kormány családpolitikáját, illetve ismét megtámadta azt a gyermekvédelmi törvényt, ami mellett a magyar emberek elsöprő többsége a 2022-es népszavazáson kiállt. A referendumról így szó sem esett.
A nagykövet hangsúlyozta, hogy a szabadságról és a demokráciáról szeretne beszélni, és azokról, „akik eszközként használják fel a szerelmet arra, hogy ezeket az eszméket aláássák” – majd rögtön rátért a gyermekvédelemi törvény kritizálására, amit politikai gyűlöletkeltésnek és olyan „mestertervnek” nevezett, ami párhuzamba hozható a putyini Oroszországgal.
Az amerikai nagykövet tehát megismételte a hazai ellenzék narratíváját, beavatkozva ezzel a magyar belpolitikába.
Pressman beszédében kirekesztőnek nevezte a kormány családpolitikáját, majd egy meg nem nevezett (de könnyen beazonosítható) meleg influenszer–aktivista történetén keresztül próbálta bemutatni, hogy miként mossa össze – legalábbis az ő véleménye szerint – a homoszexualitást és a pedofíliát a kormányoldal.
„Amikor egy ismert, meleg magyar nemrégiben tiltakozást szervezett, hogy kritizálja azt a módot, ahogy a kormány egy pedofil botrányt kezelt, azzal találta magát a hírekben, hogy … pedofíliával vádolták.” – mondta el, de további részletekbe nem ment bele.
A nagykövet szerint „az a tény”, hogy az LMBT-közösség tagjai és a demokrácia is fokozódó támadás alatt állnak, „nem véletlen egybeesés”.
„Azok, akik megpróbálják aláásni a demokráciát, a félelemmel kufárkodnak, és tragikus módon a félelem néhány formája még mindig nagyobb értéket képvisel, mint a szeretet ebben a közösségben” – magyarázta.
Ugyanakkor arról „elfeledkezett”, hogy a gyermekvédelmi törvényt a demokratikusan megválasztott parlament fogadta el, majd 2022-ben a magyar polgárok egy népszavazás keretében mondhatták el annak tartalmáról a véleményüket.
Az amerikai nagykövet tehát a demokrácia nevében vette célkeresztbe a gyermekvédelmi törvényt úgy, hogy közben elhallgatta, hogy több, mint három és fél millió ember erősítette meg a jogszabályt a népszavazáson.
Nem mellesleg a gyermekvédelmi törvény mellett kiálló állampolgárok száma bőven meghaladta a Fidesz szavazóbázisát, azaz több százezer ellenzéki érzületű állampolgár is kiállt a gyermekvédelmi törvény mellett.
A nagykövet ezek után párhuzamot vont Orbán Viktor és Putyin között. „Ahogy Magyarország kezeli az LMBT-személyeket, már láttuk korábban. Putyin orosz elnök elfogadtatott egy »külföldiügynök-törvényt«, hogy bűnbakká tegye, befeketítse és partvonalra szorítsa a hazai politikai ellenfeleit, amit egy «melegpropaganda-ellenes törvény» követett” – vélekedett.
Ezzel egyértelműen a külföldről finanszírozott hazai ellenzék narratíváját mondta fel, tehát
ismét beavatkozott a magyar belpolitikába.
Végül a burkolt antiszemita vád sem maradt el. Mondandóját egy meglehetősen durva okfejtéssel fejezte be.
„De a történelem arra emlékeztet minket, hogy az 1920-as években Németország külügyminisztere és 1938-ban Franciaország miniszterelnöke is zsidó volt. Néhány év múlva ugyanezt a férfit – Léon Blum francia miniszterelnököt – vonatra tették Buchenwald, majd Dachau felé. Arra próbálok rámutatni, hogy a történelem gyorsan változik, és még azokon a helyeken is, ahol hatalmas lépéseket tettek előre, ezeket ugyanolyan könnyen lehet semmissé tenni.”
Pressman tehát újfent politikai szereplőként lépett be a magyar közéletbe, felrúgva a diplomáciai kapcsolatok aranyszabályait.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai nagykövet úgy véli, a Pride „az emberi méltóságért folyó küzdelem egyik megnyilvánulása.”
Ezt is ajánljuk a témában
A Momentum saját kamionnal érkezik a rendezvényre.
Ezt is ajánljuk a témában
A Budapest Pride megfújta a harsonákat, szerintük a lengyelek tette „történelmi kiállás”.