Nyitó- és belső kép: Scruton
Június 6-a és 9-e között bonyolítják le az Európai Unió területén az EP-választásokat, melyek eredményei egyaránt döntő jelentőségű lesznek Magyarország és az Unió számára is. Van-e középút az erős nemzetállamok érdekei és az uniós központosítási szándék között? Hogyan alakíthatja át az erőviszonyokat a választási végeredmény? Május 8-án, szerdán a Scruton V.P.-ben többek között ezekről beszélgetett Gerhardt Máté moderátor Lánczi Tamás politológussal, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjével, valamint Schiffer András ügyvéddel.
***
Gerhardt Máté azzal vezette fel a beszélgetést, hogy Magyarország 20 éve csatlakozott az Európai Unió, napjainkban pedig a legtöbb, közélet iránt érdeklődő személyt az foglalkoztatja, hogy milyen irányba halad az unió akár politikailag, akár ideológiailag. „Évek óta egy ideológiai harc szemtanúi vagyunk, mi okozza ezt?” – tette fel a kérdést vendégeinek a moderátor.
Először Schiffer András ragadta magához a szót. Az ügyvéd úgy vélte, hogy erre nem egy válasz van. Kijelentette, hogy „ahol politikai konfliktus van, ott ideológia is van. Aki azt állítja, nem érdekli az ideológia, az gyanús. (...) Ahol az EB elnökét kiplakátolják egy kampány során, ott óhatatlan a konfliktus”.
Az egykori LMP-s politikus ezt követően arról is beszélt, hogy Magyarországon 2010 után a politikai hatalom olyan pályára lépett, hogy „irányított módon szervezi meg a kapitalizmust, valamint a nemzeti burzsoáziát, és óhatatlanul konfliktust generál azokkal a külföldi szereplőkkel, akik megszokták, hogy a keleti végeken, amire rámutatnak, az az övék. Ebből származik egy gazdasági alapú érdekkonfliktus” – hangzott el.