Rendkívüli bejelentés: Megvan a következő magyar űrhajós (VIDEÓ)
Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök lehet a következő magyar kutató űrhajós.
Kapu Tibor már egyetemistaként is komolyan érdeklődött a rakétatechnológiák iránt.
Nyitókép: képernyőfotó / Kossuth Rádió
Mint megírtuk: rendkívüli bejelentést tett Szijjártó Péter hétvégén. „Lesz hamarosan egy magyar fiatalember, aki nem ezen a szokványos módon repül majd, mint mi, hanem egészen másként. Farkas Bertalan negyvennégy évvel ezelőtt repült fel első magyar űrhajósként az űrbe, most küszöbön áll a következő magyar űrhajós küldetés” – fogalmazott a külügyminiszter.
Szijjártó Péter közölte: az űripar a fejlett nemzeti iparágak közé tartozik, ezért úgy döntöttek, hogy nemzeti kutatóprogramot indítanak, hogy a nemzeti fejlesztések vívmányait tovább tökéletesítsék. A 240 jelentkező közül négy jelöltet választottak ki, akik nagyon komoly kiképzésen estek át. A tegnapi éjszaka folyamán a szakértői bizottság meghozta a végleges döntését. Eszerint
Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök lehet a következő magyar kutató űrhajós.
Egy tartalékos űrhajóst is kijelöltek, ő Cserényi Gyula 35 éves villamosmérnök. A kiképzés utolsó fázisát ők ketten fogják teljesíteni.
Ezt is ajánljuk a témában
Kapu Tibor 32 éves gépészmérnök lehet a következő magyar kutató űrhajós.
A kiválasztottak a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendégei voltak, ahol elárulták, mindketten nagyon izgultak a döntés bejelentése előtt.
A kiválasztási folyamatról Kapu Tibor úgy nyilatkozott:
Szürreális élménynek nevezném, habár még csak másfél nap telt el a hír bejelentése óta.
Egy nagyon izgalmas irányítótestületi ülés után kaptuk meg az eredményt egy lezárt borítékban, egyesével. Bementünk egy külön szobába a külügyminisztériumban, és ott fogadott minket a hír. Az embernek volt ideje feldolgozni a történteket, legalábbis akkor még ezt hittem. De valójában a szobában eltöltött öt-tíz perc nem volt elég, úgy igazából az azóta eltelt másfél nap sem volt elég arra, hogy feldolgozzam.”
Cserényi Gyula szerint ez a hír megkoronázta a felkészülésüket, amit egyébként egy maratonfutáshoz hasonlított. A HUNOR-programról elmondták: nagyon élvezetes volt, a 14 hónap legnehezebb feladata talán az volt, hogy leküzdjék magukban a projekt versenyjellegét, és arra tudjanak fókuszálni, hogy ez egy igazi csapatmunka.
Egyetemistaként már azelőtt komolyan érdeklődtem a rakétatechnológiák iránt, hogy a programba bekerültem volna. A HUNOR-program igazából csak szembejött”
– mondta Kapu Tibor arról, hogyan kezdődött a kötődése a világűrhöz.
„Gyakorlatilag mindenféle természettudomány iránt érdeklődtem, de mérnökként más szemlélettel tekintünk a világra, mint az emberek többsége” – erősítette meg Cserényi Gyula.
Kapu Tibor elárulta: annak ellenére, hogy Cserényi Gyulával már két éve az űr világába készülnek, még mindig nehéz elképzelniük azt, milyen is lesz igazából odafent.
Miután kiderült az eredmény, kaptam olyan jókívánságokat, hogy térjek vissza egészségben”
– jegyzete meg a friss űrhajós.
Kapu Tibor azt is kifejtette, hogy egy SpaceX-űrhajóval és kapszulával történik majd az utazás, amelyhez a szabályozási hátteret a NASA adja, így a következő lépésként Amerikába utaznak.
„Nem véletlenül az szerepel a névjegykártyánkon, hogy kutató-űrhajós, hiszen amire mi készülünk a Nemzetközi Űrállomáson, az egy tudományos munka” – szögezte le. Hozzátette: már ki vannak választva azok a kísérletek, amelyeken szeretnének továbbhaladni.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem igaz, hogy kis országként nem lehet jelentős dolgokat elérni – vallja Kapu Tibor, akit gyerekkora óta vonz a világűr és a repülés.