Drámai ukrán vallomás: alig 3 órát él túl egy kényszersorozott a fronton
Szörnyű állapotok uralkodnak a megtámadott országban.
Nyilatkozatok az eszkaláció irányába, további fegyverszállítások és a sorkötelezettség visszaállítása – mi jöhet még? Összefoglalónk.
Nyitókép: Olsi Shehu / ANADOLU / Anadolu via AFP
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt a hét folyamán: egyre durvább a helyzet az ukrán-orosz fronton, ezzel párhuzamosan pedig az ukrán kényszersorozás is. A Tényeknek exkluzív interjút adott három ukrán férfi, akik néhány hónapja menekültek át Magyarországra a pusztító háború elől.
Ezt is ajánljuk a témában
Szörnyű állapotok uralkodnak a megtámadott országban.
A beszámolók szerint az érintettek rettegnek, hogy visszatoloncolják őket, ami egyet jelentene a biztos halállal. Az új törvények szerint ugyanis bárkit besorozhatnak.
A rendőrök az utcáról buszokba rángatják a férfiakat, így küldik őket a frontra,
ahol átlagosan csak három órán keresztül maradnak életben a civilek. Ukrajnában vészesen fogy az élő erő.
„Nagyon sok ember halt meg a fronton, emiatt pedig fiatal családok szakadtak szét. Nincsenek férfiak, a gyerekek mind az asszonyokra maradtak. Nagyon sok nő menekült Európába, a férfiaknak pedig ott kellett maradniuk, ezért is nagyon sok család szakadt szét” – árulta el az egyik férfi.
Eközben, ahogy arról ugyancsak beszámoltunk a hét folyamán, az Economist interjút készített a NATO főtitkárával, amelyben Jens Stoltenberg figyelmeztette Oroszországot arra a lehetőségre, hogy az Észak-atlanti Szerződés ötödik cikkelye – a kollektív védelemről – vonatkozhat egy NATO-ország elleni „komoly” kibertámadásra is.
Ezt is ajánljuk a témában
A NATO-főtitkár interjút adott az Economistnak.
Stoltenberg nyilatkozata alighanem újabb lépést jelenthet az eszkaláció, s így akár a harmadik világháború irányában. A főtitkár úgy véli,
eljött az ideje, hogy a szövetségesek megfontolják, hogy feloldják az Ukrajnának adományozott fegyverek használatára vonatkozó korlátozások egy részét,
mert „különösen most, amikor a harcok nagy része Harkivban, a határ közelében zajlik, ha megtagadjuk Ukrajnától annak lehetőségét, hogy ezeket a fegyvereket az orosz területen lévő legitim katonai célpontok ellen használja, az nagyon megnehezíti a védekezést”.
Mindez annak tükrében is erős kijelentés, hogy több orosz vezető is arról beszélt, a nyugati fegyverek használata Oroszország területén egyértelműen azt jelenti, hogy Oroszország számára azok az országok is célponttá válnak.
A nyugati katonai támogatás eközben nem áll le, ezen a téren a hét se hozott változást. Sőt, Lengyelország fontolgatja, hogy beszáll az ukrán légvédelembe, az amerikai kormány pedig újabb katonai segélyt jelentett be pénteken Ukrajnának.
Ezt is ajánljuk a témában
Németország pedig rakétaütegeket küld Zelenszkijéknek.
Németország szintén új katonai segélyszállítmányt adott át Ukrajnának, s még
az általános sorkötelezettség témája is az asztalon van, európai szinten akár.
Mindez akár a társadalmi ellenállás dacára is téma lehet.
„Azért van szükség valószínűleg azokra a sokszor túlzó nyilatkozatokra az európai, illetve a német politikusok részéről, – akik arról beszélnek, hogy mindenképpen konfliktusba kell keveredni Oroszországgal, vagy nem szabad hagyni, hogy Oroszország tovább terjeszkedjen, – mert az átlag német már nem támogatja a sorkatonaságot, illetve általában a hadsereget sem” – fejtette ki lapunknak Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő.
Ezt is ajánljuk a témában
Európai szinten és Németországban is újra téma a sorkatonaság visszavezetése. A politika napirenden tartja, a lakosság ódzkodik tőle. Szakértőt kérdeztünk.
*