Junior Prima Díjjal ismerték el a Világgazdaság munkatársát
Mészáros Gergő szakterületei közé a globális monetáris politika és a tőkepiacok tartoznak, de előszeretettel követi ugyanakkor a kriptopiaci fejleményeket is.
Feltehetően a klímaváltozás miatt kezdett spontán terjedésbe az új faj.
Nyitókép: Képernyőfotó
A hellovidek.hu újabb rovarinvázióra figyelmeztet. Mint írták, a Perillus bioculatus nevű ragadozó címerespoloska ismét felbukkant hazánkban. A megkérdezett szakemberek emékeztettek, hogy a rovart a burgonyabogár pusztítójaként kíséreltek meg többször is betelepíteni Európába és Magyarországra is.
Hozzátették, hogy bár ezek a kísérletek jobbára kudarccal végződtek, valószínűleg a mediterrán területeken fennmaradt néhány kisebb állomány, amelyből a faj most feltehetően a klímaváltozás hatásainak köszönhetően
észak-nyugati terjedésbe kezdett.
A címerespoloskát fekete-piros színű kitinpáncélja összetéveszthetetlenné teszi. Mint írták, eddig Nyalkán, Deszken, Tápióságon, Békásmegyeren, Tabon, Magyarbólyon és Dunaföldváron látták felbukkanni az új faj tagjait.
A szakértők arra is kitértek, hogy mit tegyünk, ha találkozunk ennek az új fajnak a tagjaival. Úgy fogalmaztak, hogy „mivel fontos biokontroll ágens és ismeretlen ökológiai hatású inváziós faj is egyszemélyben, ezért a Hun-Ren ATK Növényvédelmi Intézetében
szeretnének minél többet megtudni terjedéséről, hazai ökoszisztémákban betöltött szerepéről”.
„Könnyen felismerhető volta révén ehhez a közösségi adatgyűjtés (citizen science) eszközét is igénybe kívánják venni, ezért várják a fajjal kapcsolatos észleléseket, megfigyeléseket a [email protected] e-mail címre” – közölték.
„A közölt adatok közt minden esetben szerepeljen a megfigyelés pontos helye, időpontja, illetve egy fotó a megfigyelt állat(ok)ról.
Külön érdekes, ha táplálkozás közben sikerül »elkapni«.
Továbbá szeretnének példányokat is begyűjteni az ország minden részéből a faj inváziótörnetét célzó molekuláris biológiai vizsgálatok céljából” –fűzték hozzá a kutatók.