Alkotmányba kerül az „abortuszhoz való jog” Franciaországban
Az abortuszpártiak örvendeznek, szerintük a szélsőjobb akarja csak korlátozni az abortuszt.
A francia nagykövetség előtt lesz tüntetés hétfő este abortuszügyben. Itt az abortusz-körképünk.
Tüntetést tart az abortuszhoz való jog francia alkotmányba való foglalása miatt 2024. március 25-én, hétfő este hattól Franciaország nagyköveti rezidenciája előtti téren (Budapest XII. kerület, Csaba utca 20.) a Szent István Intézet, az Axióma és a Védett Társadalom Alapítvány.
A francia nemzetgyűlés március elején foglalta alkotmányba az abortuszhoz való jogot; az abortusz amúgy 1975 óta legális az országban a terhesség 14. hetéig.
Franciaország a világon az első, ami alkotmányba foglalta a magzatelhajtáshoz való „jogot”.
Ezt is ajánljuk a témában
Az abortuszpártiak örvendeznek, szerintük a szélsőjobb akarja csak korlátozni az abortuszt.
Az amúgy eddig is legális abortusz alkotmányba való emelésének ötletét azután vetették fel az országban, hogy az Egyesült Államokban 2022-ben a Legfelsőbb Bíróság eltörölte az 1973-as Roe v Wade-döntést, amivel szövetségi szinten biztosították a széles körű abortusz lehetőségét, és ezzel a terhességmegszakítás szabályozását visszautalta a tagállamok hatáskörébe.
A döntést az abortuszpártiak visszalépésként és szigorításként értelmezték, habár erről szó sem volt – persze számos tagállam szigorított, de mások nem.
Az életpárti mozgalom január 21-én tartott demonstrációt Párizsban, amelyen a szervezők szerint 15 ezren, az EurActiv szerint hatezren vettek részt.
A Wikipédia szerint a világ lakosságának 60 százaléka lakik olyan országban, ahol az abortusz legális. A nő életének megmentése érdekében a Föld országainak 90 százalékában lehet abortuszt véghez vinni, a fizikai egészsége megőrzésének érdekében a 672, a mentális egészségének megőrzése érdekében a 69 százalékában. Nemi erőszak vagy vérfertőzés, illetve magzatkárosodás miatt a Föld országainak 61 százaléka engedélyezi az abortuszt, gazdasági-szociális okok miatt 37 százalék.
Ezt is ajánljuk a témában
A bűntudat sok esetben rejtőzködik: a nő nem ismeri fel, hogy az élete válságai a sok évvel korábban átélt abortusz következményei. Napjaink egyik legvitatottabb témája kapcsán Olaj Anett-tel beszélgettünk a terhességmegszakításáról, az életvédelemről, az önvádról és a feloldozásról.
Kapcsolódó vélemény
Ahol a gyermekgyilkosság nemzeti konszenzus tárgya, ott bizony menthetetlenül hanyatlanak.