Közel félezer embert vert át egy internetes csaló
A Marcali Járási Ügyészség szerint a nő 488 sértettől 15 millió forintot csalt ki.
Egyre gyakoribbak a Marketplace felületén garázdálkodó szélhámosok, újabb internetes csalássorozat ügye zárult vádemelési javaslattal.
Fotó: Jaap Arriens/NurPhoto via AFP
***
Sokak igazságérzete hördült fel, amikor fény derült egy újabb, nagy vihart kavart Marketplace-es átverésre. Ahogy arról a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság beszámolt, közel 150 rendbeli csalássorozat ügyét zárták le vádemelési javaslattal a ráckevei rendőrök, amelyben két szélhámos fiatal a könnyű pénzszerzés érdekében használta ki mások jóhiszeműségét az egyik legnépszerűbb közösségi médiafelület piacterén.
A különböző felhasználóneveket alkalmazó csalók a megtévesztett áldozatokkal kizárólag a Facebook üzenetküldő rendszerén keresztül, Messengeren kommunikáltak, telefonon nem lehetett őket elérni. Mint a rendőrség a honlapján írta: jóval áron alul kínálták eladásra a legkülönbözőbb termékeket, de még
alkudozásra is volt lehetőség, így a vevő boldogan utalta a kapott számlaszámra legújabb szerzeménye ellenértékét, majd várt – de hiába.
Az áru nem érkezett meg, futhatott a pénze után.
A két fiatal négy évvel ezelőtt kezdett bele az internetes csalássorozatba, hogy az átverésekből biztosítsák a megélhetésüket. A 2020-ban még csak 16 éves lány és 20 éves barátja exkluzív ruhákat, cipőket, divatos kiegészítőket kínáltak eladásra az online piactéren, illetve márkás táskák, sportcipők, kabátok új tulajdonosát keresték a valóságtól elrugaszkodott hirdetéseikkel.
Az árakat minden esetben vonzóan alacsony szintre lőtték be, adott esetben még engedtek is belőle. Mivel a csali működött, egyre többen dőltek be az átverésnek, közel egymillió forinttal károsítottak meg gyanútlan embereket, a bevételt pedig felélték. A rendőrök 146 csalást kötöttek a nevükhöz.
A mai felgyorsult, digitális világunkban a bűnelkövetők is tartják a lépést a technológia fejlődésével. Hol van már a postahivatalokat fosztogató Viszkis-rabló? A pénzéhes csalók már kényelmesen, a monitor mögé bújva szedik áldozataikat. Nem árt nagyon óvatosnak lenni!
Mint arról korábban beszámoltunk, egy szabolcsi nő például közel félezer embert vert át az interneten, a 488 sértett bankszámlájáról pedig 15 millió forintot csalt ki. A módszere neki is hasonló volt: olyan tárgyakat kínált megvásárlásra, amelyekkel valójában nem rendelkezett. A vádirat szerint a nő 2021 decembere és 2023 januárja között, több internetes oldalon álneveket használva folyamatosan hirdetett eladásra különböző használati cikkeket, egyebek mellett játékkonzolokat, kerti játszóteret és fürdődézsát.
Ezt is ajánljuk a témában
A Marcali Járási Ügyészség szerint a nő 488 sértettől 15 millió forintot csalt ki.
Egészen ijesztő, hogy tényleg senki sincs biztonságban, mert a kiberbűnözők már célba vették a cégeket, egyesületeket, civil és egyházi szervezeteket, sőt, az önkormányzatokat is – figyelmeztetnek a hatóságok.
Ahogy arról szintén írtunk: egy békés vármegyei cégtulajdonosnak a számlájáról csaknem 20 millió forintot emeltek le a csalók.
A férfit azzal az ijesztőnek tűnő hírrel hívta fel a banki ügyintézőként bemutatkozó bűnöző, hogy valaki pénzt akar levenni a cég számlájáról, így sürgősen zárolni kell azt.
Ehhez pedig szükség van az ügyfél közreműködésére...
Ezt is ajánljuk a témában
Már félezer bűnözőt fogott el és gyanúsított meg a rendőrség a Mátrix projekt keretében csak ebben az évben.
A manapság szinte egyre elterjedtebb adathalászat mellett nem árt gyanúperrel élni a különböző telefonos vagy e-mailes megkeresésekkel kapcsolatban, mert előfordul, hogy a csalók nyereményjátékra vagy futár általi házhoz szállításra hivatkoznak. Az ötletek száma szinte végtelen, így csak a józan eszünkre hallgathatunk: semmiképpen se kattintsunk a gyanús üzenetekre – főleg, ha nem is rendeltünk semmit és nem vettünk részt semmilyen sorsoláson.
Az a szomorú valóság, hogy a csalók gyakorlatilag mindenkire rávetik magukat, aki valamilyen terméket akar eladni, és ha az illető tapasztalatlan vagy először csinál ilyet, akkor könnyen besétálhat a csapdájukba...
Ezt is ajánljuk a témában
Új szintre pörgött fel az adathalászat, van, aki napi szinten kap ilyesfajta üzeneteket, ami hamar az ember idegeire mehet.
Arról a sajnálatos esetről is írtunk, amikor a népszerű színész, Reviczky Gábor vált áldozattá. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színészt több tízezer forinttal károsították meg internetes csalók, miután rábukkant egy olyan hirdetésre, amelyben egy cég százéves fennállása alkalmából egy 350 ezer forintos horgászorsót mindössze 36 ezer forintért kínált. A csomagot ugyan megkapta, de nem az szerepelt benne, mint amit Reviczky rendelt.
Természetesen a Facebook Marketplace online piacterén számos valódi üzlet köttetik, a hirdetések esetében az eladók és a vevők nagy többsége tisztességesen jár el, de ha gyanút fogunk, nem árt résen lenni, amikor vásárolni támad kedvünk!
Ezt is ajánljuk a témában
„Kérem, nagyon figyeljenek oda, mert ez a fajta, nagyon magas fokú átverés egyre gyakoribb a Facebookon” – mondta.