Magyar György elárulta, Horváth Csaba nélkül is megrendezik-e az előválasztást Zuglóban
Ülésezett és döntött Civil Választási Bizottság, a szervezet elnöke pedig ismertette lapunknak a részleteket. Úgy tűnik, vannak még kérdőjelek.
A Magyar György vezette Civil Választási Bizottság szombati ülésén több fontos döntést is meghoztak a baloldal önkormányzati előválasztásaival kapcsolatban. Időszerű feleleveníteni, hogyan csinált történelmet az „ellenzék egyik legnagyobb politikai innovációja” a 2022-es országgyűlési választáson.
Nyitókép: Facebook
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, szombaton ülésezett a Civil Választási Bizottság (CVB), miután péntek éjfélkor lejárt az előzetesen arra megadott határidő, hogy a helyi jelöltek és jelölő szervezetek a bizottság közreműködését kérjék a baloldali indulók közti előválasztás lebonyolításában.
Bár néhány kérdés még nyitott maradt, lassan körvonalazódni látszik, hogy a CVB hol és mely jelöltek előzetes megmérettetésében működik közre.
Ezt is ajánljuk a témában
Ülésezett és döntött Civil Választási Bizottság, a szervezet elnöke pedig ismertette lapunknak a részleteket. Úgy tűnik, vannak még kérdőjelek.
Mint ismert, a Magyar György ügyvéd vezette CVB közreműködésével rendezték meg a baloldali pártok a 2021-ben az országgyűlési választásra készülő előválasztást is.
Egyesek szerint a 2022-es országgyűlési választást megelőző előválasztás a baloldal nagy innovációjának indult. Valamiféle eufória, növekvő optimizmus – ami persze később csalókának bizonyult – érezhető is volt a szivárványkoalíció táborának környékén az egyéni jelöltek és a miniszterelnök-jelölt személyének véglegesítésekor. Még akkor is, ha
a vesztes politikusoknak a kudarc friss élményével kellett nekivágniuk az országgyűlési választás kampányának. Volt, akinek ez meg is pecsételte későbbi sorsát.
Például Fekete-Győr András Momentum-elnöknek, aki ugyan rögtön nem mondott le, miután az előválasztás első fordulójában utolsó helyen végzett, de végül 2021. októberében pártja küldöttgyűlése megvonta tőle a bizalmat.
Horn Gábor, a baloldali előválasztás egyik ötletgazdájának számító Republikon Intézet vezetője szerint
az elmúlt 12 év ellenzéki projektjei közül a legsikeresebbről beszélhetünk.
A politológus ezt nem közvetlenül az előválasztások lebonyolítása után, tehát a baloldal a 2022-es országgyűlési választáson elszenvedett katasztrofális veresége előtt nyilatkozta az Indexnek, hanem idén, 2024 februárjában. A Republikon vezetője tehát nem az előválasztásban mint ötletben látja a baloldal történelmi bukásának okát.
Horn állítását alátámasztandó az akkori közvélemény-kutatásokra hivatkozott és a kudarc gyökereit inkább abban látta, hogy nem tartottak elég körzetben előválasztást. Az Indexnek nyilatkozva ugyanis úgy fogalmazott, „például a Jobbik és a DK a fél országot felosztotta egymás között, ez megszüntette az előválasztás funkcióit az érintett helyeken, nem volt valódi verseny. Ha van előválasztás, azt komolyan kell venni.”
Aranyat érő bronz Márki-Zay nyakában
Közismert, hogy az előválasztások lezárultával Márki-Zay Péter lett a szivárványkoalíció jelöltje, arra azonban már kevesen emlékeznek, hogy Hódmezővásárhely polgármestere az első fordulót nem nyerte meg, és még csak nem is a második, csupán a harmadik helyezést sikerült elérnie, megelőzve a jobbikos Jakab Pétert és a momentumos Fekete-Győr Andrást. A dobogó második fokára Karácsony Gergely állhatott fel, a legtetejére pedig Gyurcsány Ferenc felesége, Dobrev Klára. Csakhogy Márki-Zay harmadik helyezése kulcsfontosságúnak bizonyult, mivel így továbbléphetett a második fordulóba, amelyen egészen más eredmény született. Miután Karácsony Gergely leszögezte, hogy csak akkor nem indul a második fordulóban, ha elüti egy villamos, végül mégis csak visszalépett, ráadásul a Momentummal egyetemben a Dobrev-Márki-Zay döntőben utóbbit támogatta. Mindez elégnek bizonyult ahhoz, hogy Hódmezővásárhely polgármesterének bronzérme arannyá változzon a végső fordulóban, melyen végül jó 13 százalékot vert Dobrev Klárára.
Ezt is ajánljuk a témában
„Tehát igen, az önök egyetlen reménye sajnos én vagyok” – fogalmazott Márki-Zay Péter, aki vasárnap három órára kampánynyitó nagygyűlést hirdetett meg.
Mások már jó előre figyelmeztettek az előválasztás gyenge pontjaira.
Hont András újságíró, kormánykritikus véleményvezér például egy 2021. október elsején, tehát az előválasztás két fordulója között, publikált Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: „Igen merész dolog az előválasztás képviselőjelölti eredményeiből bármilyen következtetést levonni a pártok támogatottságát illetően. Nem csupán azért, mert a legkülönfélébb koalíciók álltak föl, és az egyes jelöltek szavazatait nem lehet szétszálazni a különböző párthovatartozású szavazókra, de azért is, mert
legalább ennyire meghatározó volt, hogy egyes körzetben ki az ellenfél, tehát, hogy adott esetben ki ellen szavazott valaki
– és ennek is ezer oka lehet. Az ellenzéken belüli törésvonalak megmaradtak, és még az sem tisztázódott, hogy melyik törésvonal lesz végül a meghatározó, és hogy az így szétszabdalt csoportokat kik képviselik.”
Legkésőbb a 2022-es áprilisi országgyűlési választás mindent tisztázott.
A Fidesz-KDNP pártszövetség több mint hárommilió listás szavazatot kapott (a szivárványkoalíció nem érte el a kétmilliót sem) és megszerezte a parlamenti madátumok 68 százalékát. Néhány héten belül pedig az is kiszivárgot, milyen csillapíthatatlan feszültségek jellemezték a baloldali választási koalació miniszterelnök-jelöltje és a többi vezető viszonyát végig a kampány alatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Négy embert őrizetbe vettek, és előkerült P. Gábor neve is.