Nyitókép: Youtube
„Mi nem csupán kormányváltásért szövetkeztünk, de nem is csupán rendszerváltásért, hanem ennél is nehezebb célból. Azért, hogy a magyar társadalom mentalitásán, szemléletmódján változtassunk” – jelentette ki Vona Gábor a Második Reformkor (2RK) elnöke a párt szombaton megrendezett kongresszusán. Az üzenet azonban egyelőre valószínűleg nem sokakhoz juthatott el, hiszen a nemzeti ünnep utáni hétvége zajában nehéz volt felfigyelni az eseményre.
Mit akarhat a Második Reformkor és milyen esélyekkel száll be a nagypolitikába? A válaszokat Nagy Attila Tiborral kerestük.
Hiányzik Vona mellől egy Szabó Gábor
A politológus úgy fogalmazott: „Vonáék alapállása az, és ez sokaknak nem szimpatikus, hogy ők nem azzal kívánnak foglalkozni, hogyan lehetne Orbánt leváltani. Szeretnék leváltani, de nem ez érdekli őket elsősorban, hanem hogy hosszú távon alakítsanak ezen az országon” .
A politológus elárulta, neki személy szerint rokonszenves a 2RK értelmiségi attitűdje, de nem látja, hogy lenne erre igény a magyar társadalom részéről.
„Számomra, őszintén szólva, a mai napig rejtély, hogy Vona Gábor miért tért vissza pártpolitikusnak”
– fogalmazott.
Nagy Attila Tibor rámutatott, ha Vonának valóban a hosszú távú társadalomformálás a célja, akkor azt civil szervezetként is vinni tudta volna,
a párttagoknak viszont előbb-utóbb sikerélményeket kell adni, hogy a közösség egyben maradhasson.
A politológus úgy vélekedett, a közelgő európai parlamenti választáokon még nem végzetes, ha nem szerepelnek kiemelkedően, de a 2026-os országgyűlési választás után már komoly gondokat okozhatnak az elmaradó sikerek.
„Aki belép egy pártba, az valamilyen karrierben reménykedik, ezért fontos, hogy a sikeres választási szereplések pozíciókhoz tudják hozzásegíteni a tagságot” – magyarázta.
Nagy Attila Tibor ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, éppen ezért
hiba, hogy a Második Reformkor a pártsemleges önkormányzatok megvalósítását tűzte ki egyik céljául.
Szóba kerültek a pártépítés aprómunkájának hiányosságai is. A politológus szerint nem kellett volna egy nappal a nemzeti ünnep után kongresszust szervezni, amikor a figyelem a március 15-i beszédekre és eseményekre összpontosul. Nem csoda, hogy a rendezvény, amelyen Vonáék meghirdették programjukat az EP-választásra, a közéleti radarok alatt zajlott le.
A sajtóban nem lehet fellelni, hogy Vona Gáborék kongresszust tartottak
– mutatott rá.