Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
A legkritikusabb helyzet a Közel-Keleten van.
Bordás Mária egyetemi tanár volt az Index Kibeszélő című műsorának vendége, akivel három olyan aktív konfliktusövezet helyzetét vizsgálták meg, amely gócpontja lehet egy esetlegesen bekövetkező világégésnek.
A szakértő szerint az első ilyen terület Tajvan lehet, amely Kína támadása esetén az USA védelmét élvezné, tehát
rögtön gócpont alakulna ki, a kínai-amerikai szembenállással.
A professzor szerint bár tovább nőhet a feszültség a két szuperhatalom között, Kína vélhetően kivárásra játszik, elsősorban a novemberi amerikai elnökválasztás kimenetelét szeretnék látni.
A második potenciális gócpont az orosz-ukrán konfliktus lehet. Bordás Mária azonban nem tartja valószínűnek, hogy létrejöjjön egy saját európai haderő, a szakértő úgy látja: a békében eltelt évtizedek elkényelmesítették az európai országokat és kicsit későn ébredtek, amikor az orosz invázió rádöbbentette őket, hogy a NATO és annak vezető ereje,
az USA nélkül képtelenek lennének Ukrajnának érdemben segíteni.
A professzor szerint egyébként kicsi a valószínűsége, hogy az Egyesült Államok kilép a NATO-ból, ezáltal cserbenhagyja Európát.
A legforróbb helyzet kétségkívül a Közel-Keleten van, Bordás Mária úgy látja: a térségben a Nyugatnak az a célja, hogy megállítsa az Irán támogatását élvező jemeni húszi lázadókat abban, hogy végérvényesen tönkre tegyék a kereskedelmi hajózást a Vörös-tenger déli részén. Ennek érdekében fogtak össze amerikai irányítással nyugati erők.
Az Index professzorral készült interjúját alább tekinthetik meg:
Nyitókép: STR / PRESS-SERVICE OF COMMANDER-IN-CHIEF OF THE UKRAINIAN ARMED FORCES / AFP