Máthé Zsuzsa: Ma az élet legalapvetőbb kérdéseire emberellenes válaszok születnek
Mindezek után Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója felszólalásában arra hívta fel, hogy
hiába hazudjuk a 21. századot progresszív és felvilágosult kornak, ma az élet legalapvetőbb kérdéseire emberellenes válaszok születnek”.
Példaként a nagy nemzetközi intézményeket, az ENSZ-t és a WHO-t hozta, ahol „azon ügyködnek, hogy az abortusz joga emberi joggá váljon. Mi már felismertük, az élet kioltásának joga nem lehet emberi jog. Itt valami nagyon nagy ellentmondásról van szó” – hangzott el.
Majd megjegyezte, hogy a Szent István Intézetnél azt az ambíciózus szlogent fogalmazták meg, hogy „a következő ezer évért dolgoznak”. Azaz többek között azért, hogy megszülethessenek a „jövő magyarjai és nekik át tudjuk adni azokat az értékeket, amelyeket a nemzetünk hihetetlen gazdag tárházából átadni kötelességünk, és ehhez igyekszünk partnereket találni”.
Máthé Zsuzsa szólt még a feldolgozatlan társadalmi traumákról is, melyek között megemlítette, hogy
1956-tól, az abortusz legalizálásától 2022-ig a hivatalos adatok szerint 6,1 millió gyermeket abortáltak.
Ez több, mint amennyien a két világháborúnak áldozatul estek, illetve amennyien az 1956-os forrdalom után emigráltak. „Ők hiányoznak ma a családjainkból, a munkahelyeinkről vagy a művészeti életből” – jegyezte meg az intézetvezető.
A Mandiner azon kérdésére, hogy miként lehet az életvédelemmel és vallással kapcsolatos témákat a fiatalok körében egyre inkább népszerű TikTokon közvetíteni, azt a választ kaptuk, hogy természetesen a PAX TV is „halad a korral”, és rendelkezik TikTok-csatornával. A műsorkínálatukban pedig helyet kapott egy élő TIKTok-os műsor is, a Traffipax, ahol az érdeklődők kérdezhetnek is. De folyamatosan várják az online felületen is a kérdéseket, amelyekre igyekeznek minél hamarabb válaszolni.
Máthé Zsuzsa azt javasolta a jelenlévőknek, hogy álljanak bele ezeken a felületeken is a vitákba, hiszen
ezek szellemi viták, amelyektől nem kell megijedni”.
Bagdy Emőke pedig ehhez kapcsolódóan azt válaszolta, fontos minél több olyan fórumot teremtsünk meg, ahol a fiatalok és az érdeklődők elmondhatják a gondolataikat, kérdéseket tehetnek fel. „Mindemellett el tudok képzelni olyan csoportos beszélgetést is, ahol igazán súlyos témák is előkerülhetnek. Itt kinyílhatnak, és őszintén elmondhatják, hogy látják a világot. Ezek igazi nevelő alkalmak lehetnek” – jelentette ki a klinikai szakpszichológus.
Simon-Palov Judit is hozzászólt a témához. Megjegyezte, hogy nem tudta volna elképzelni, hogy a keresztény hitvallásnak helye van ezen a felületen, „de bombáznak minket a kérdésekkel, és nemcsak fiatalok. Elég Berki Csabának, a műsorvezetőnek feltenni egy olyan kérdést, hogy mit gondolsz Jézusról, és ez elindít egy lavinát:
vita alakul ki Jézus személyéről vagy arról, hogy miért hiszünk benne.
S történik mindez a TikTokon, ahol fél percben el lehet mondani mindent” – hangsúlyozta a moderátor.
A sajtóesemény zárásaként a PAX TV küldetésnyilatkozatának szimbolikus aláírása is megtörtént.