Családpolitika: már 30 kedvezmény segíti a párokat

2024. február 12. 15:19

Tovább bővült a családtámogatások köre 2024-re, és volt pár változás is.

2024. február 12. 15:19

Ma már több mint harminc intézkedéssel segítjük a magyar családokat, köztük számos kedvezményt házaspárok vehetnek igénybe.

Ezek közé a támogatások közé tartozik egyebek mellett az, hogy az első házasok két évig adókedvezményt vehetnek igénybe, a házasok igényelhetik a 2024 januárjától emelt összegű Babaváró hitelt, a gyermekáldás után pedig családi adókedvezményben részesülhetnek már a várandósság alatt is – írja a Házasság Hete alkalmából kiadott közleményében Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár a Magyar Nemzet szerint.

Ezt is ajánljuk a témában

A közlemény hozzáteszi: az otthonteremtési céljaik megvalósításában a 2024 januárjától elérhető új CSOK Plusszal is segítik a gyermeket vagy további gyermeket vállaló házaspárokat. A legfeljebb háromszázalékos kamatú, államilag támogatott hitelt a meglévő és vállalt gyermekek számától függően 15, 30, illetve 50 millió forint összegben igényelhetik a házaspárok. A CSOK Pluszt az első közös otthon megszerzéséhez, a meglévőnél értékesebb, komfortosabb otthonba költözéshez, vagy akár a lakóingatlan bővítéséhez egyaránt igénybe lehet venni. A támogatás új és használt lakóingatlanra is felhasználható.

Ezt is ajánljuk a témában

A Banknavigátor összefoglalója szerint a következő családtámogatások érhetőek el 2024-ben:

Falusi CSOK: a falusi CSOK egy vissza nem térítendő támogatás, amely a kistelepüléseken élők számára biztosít segítséget az otthonteremtéshez. A támogatás összege a gyermekszámtól függően változik.

CSOK Plusz: a CSOK Plusz egy kamattámogatott hitel, amely a gyermeket vállaló családok számára biztosít segítséget az otthonteremtéshez. A hitel összege a gyermekszámtól függően 15 millió forinttól 50 millió forintig terjedhet.

További családtámogatások 2024-ben: Babaváró támogatás, adó- és illetékkedvezmények, ÁFA visszatérítés, illetékkedvezmény, első házasok kedvezménye, 25 év alattiak SZJA mentessége, KRESZ-vizsga és nyelvvizsga díjának visszatérítése, ingyenes tankönyv és Erzsébet Táborok program.

A támogatások igénybevételének feltételei eltérőek, ezért érdemes a Magyar Államkincstár honlapján tájékozódni.

Az összes családtámogatásról a kormanyhivatalok.hu ad tájékoztatást.

A kormány politikájának köszönhetően – írja a fent is idézett közlemény –

a 2010 és 2023 közötti tizenhárom év alatt a népesedési folyamatokban számos tekintetben sikerült kedvező változást elérni.

Ha nem történt volna meg a 2010-es családbarát fordulat, mára mintegy 178 ezer gyermekkel kevesebb született volna meg.

Mindemellett jelentősen emelkedett a családalapítási kedv: míg 2010-ben 36 ezer pár kötött házasságot, addig 2023-ban már ötvenezer, mindeközben pedig jelentősen csökkent a válások száma.

A magyarországi stabil, többrétű, célzott és rugalmas családtámogatási rendszer sokoldalúan védi és szolgálja a családokat. A közlemény szerint ennek is köszönhető, hogy az elmúlt időszakban Magyarországon erősödött a házasság intézménye.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép forrása: Getty Images

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
benedek77
2024. február 12. 18:42
Ebben is sikertelen a geci mint minden másban. Vajon miért van ez? Talán mert 0 esélye van eltartani egy gyereket a többségnek? Nincs ped aki tanítsa, az eü szar, a fizu a béka segge alatt. Milyen jövőképe van egy családnak? Nyilván az igénytelen nerjobbágyok elvannak segélyből ott vidéken, de azért az emberek inkább értelmes, élhető életre vágynak. Amúgy születnek magyar gyerekek. Külföldön, vegyes házasságokban. Nagyot fognak szopni a buta parasztok, amikor felnőnek, és hazajönnek szavazni.:-)
totumfaktum-2
2024. február 12. 16:37
A családpolitika nem tud hatással lenni arra, hány szülőképes korú nő él az országban. Az ugyanis elsősorban a kilencvenes évek kormányainak lelkén szárad. Egyetlen tényezőre tud hatással lenni: a most élő szülőképes korú nők és családjaik gyermekvállalási hajlandóságára. Ebben pedig azt érte el a magyar kormány, amit szinte lehetetlennek tartottak: Megfordítottak egy több évtizedes trendet. A 2010-2011-es évek történelmi minimumáról, amikor egy nő átlagosan 1,21 gyermeket hozott világra, megtörve a csökkenő tendenciát, bő egy évtized alatt 1,55-re növelték a termékenységi arányszámot. Ez azt jelenti, hogy húsz szülőképes korú nőre nem 24, hanem 31 gyermek születése jut. Húsz családonként HÉT gyermek, aki a megelőző családpolitika mellett hiányozna közülünk. Ez egyedülálló eredmény. Becsüljük meg!
Massimiliano Prospero dArco
2024. február 12. 16:32
a 31-ik kedvezmény: ha valamely szülő molesztálja a gyereket, akkor köver "munkásőr" lászló majd kiengedi a kóterből kegyelemmel, csak a családerősítés jegyében...
JohnDoe1984
2024. február 12. 16:24 Szerkesztve
Átfogó családpolitikai programja nincs a kormánynak. Családtámogatás van, aminek a sikerességéről illetve annak közvetett hatásairól (ingatlanárak egekbe ugrása) lehet vitatkozni, de az oktatásra, egészségügyre (szülészetek bezárása, magánegészségügybe terelés), a gyermekek preventív egészségügyi támogatására, komplex és minőségi fogászati ellátásra, uszodára, digitális készségek fejlesztésére, egyáltalán a digitális világban lévő egészséges létezésre, stb, stb messze nem terjed ki a családpolitika. "Soha nem született olyan kevés gyermek Magyarországon, mint 2023-ban" és "50 150 PÁR KÖTÖTT HÁZASSÁGOT, 22 SZÁZALÉKKAL, 13 817-TEL KEVESEBB, MINT EGY ÉVVEL KORÁBBAN" https://index.hu/gazdasag/2024/01/26/szuletes-gyerekneveles-hazassag-kormany-ksh-gyerekvallalas/ A számok fényében különösen aktuális lenne a kormány intézkedéseinek sikerességét higgadtan megvizsgálni. Évtizedes távlatban látható, hogy nem hozzák az ígért és várt eredményeket. A számok alapján nagyon rossz az irány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!