Listát közölt a Metropol arról, hogyan szórta el a főváros pénzét Karácsony Gergely. Drágább felújítások kevesebb műszaki tartalommal, több mint 30 tanácsadó folyamatos fizetése, hitelből jutalomosztás, látványtervek készítése kivitelezés nélkül. Reklámtender, frankfurti villamos beszerzés, tetemes közbeszerzési bírságok. Botrányok a kifizetés körül: az ikonikus Lánchíd-felújítási pénz egy része egy baloldali számlagyárban landolt – sorolja a portál.
Minden úgy kezdődött, hogy a főpolgármester 2019-ben lehúzta a beruházások egy részét, érvénytelenítette többek között a Blaha Lujza tér felújítását és a Lánchíd-tendert, mindeközben pedig belengette a főváros csődjét.
Később kiderült: Tarlós István több mint 214 milliárd forintot hagyott hátra Karácsonyéknak, amelynek tetemes része szabad felhasználású volt.
A Metropol szerint „úgy értelmezhető a baloldali főpolgármester elstartolása, hogy a beruházások módosításaival csak leosztotta a kártyákat a baloldalnak, közben pedig csődriogatással takargatta mindezt”. Erre jó példa többek között a hídpénzbotrány: emlékezetes, hogy a Lánchíd 5 milliárddal drágábban, ám kevesebb műszaki tartalommal valósult meg, ráadásul a pénz egy része eltűnt a baloldali számlagyárban.
Lánchíd-botrány
Arról már mi is rengeteget cikkeztünk, hogy ötmilliárdos pluszköltséggel kivitelezte Karácsony Gergely a Lánchíd felújítását. Ahogy főpolgármester lett, lehúzta az eredeti terveket, és érvénytelenítette azt a tendert, amelyet még a Tarlós István vezette Fővárosi Önkormányzat írt ki a felújítására, és amelynek nyertese az A-Híd Zrt. lett. Ők azok, akik aztán később, Karácsony idején is újra nyertek, csak drágábban.
A Tarlós-féle projekt 35 milliárd forintba került volna, és a Lánchíd renoválása mellett tartalmazta a Széchenyi tér és a Váralagút felújítását is.
A felújítás másfél éves csúszással kezdődött el, és annak ellenére, hogy a teljes projekt volumene jócskán lecsökkent – kimaradt belőle a Váralagút, és a Széchenyi tér –, a felújításra szánt összeg közel ötmilliárddal megnőtt. Az eredetileg tervezett határidő pedig éveket csúszott.