Ahogy korábban megírtuk, a Fenyő-ügyben Gyárfás Tamást hét év fegyházra ítélték. A Magyar Nemzet értesülése szerint a Gyárfáshoz hasonlóan idős fogvatartottak számára a börtönben számos reintegrációs programot és munkalehetőséget is felkínálnak, ugyanakkor fokozottan ügyelnek az egészségükre is. Így a Nap TV volt tulajdonosa egyfajta „nyugdíjaskörletbe” kerülhet.
A fegyház a legszigorúbb büntetési forma, ahol a fogvatartottak folyamatos irányítás és ellenőrzés alatt állnak.
Ugyanakkor a legszigorúbb fokozatban is számos lehetőség van arra, hogy az elítéltek hasznosan töltsék el az időt, és a szabadulás után könnyebben visszailleszkedjenek a társadalomba. Amennyiben az ítélet jogerőre emelkedik, a A Nap TV volt tulajdonosának a kiszabott büntetés legalább négyötödét kell majd letöltenie, vagyis körülbelül öt és fél évet kell majd börtönben töltenie. Az elítélt otthonában várja a másodfokú döntést, addig is hetente egyszer jelentkeznie kell a rendőrségen.
Gyárfás Tamás már 75 éves, és ha börtönbüntetést kap, akkor 80 év körül szabadulhat.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága szerint csak néhány személyes tárgyat tarthat majd magánál a zárkájában, például egy tankönyvet, egy kegytárgyat és egy családi fotót. Az időt a börtönben többek között könyvek olvasásával, a múlt emlékeinek felelevenítésével és a családi fotók nézegetésével töltheti majd, valamint részt vehet különféle reintegrációs programokon is, hogy könnyebben vissza tudjon majd illeszkedni a társadalomba.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága nagy hangsúlyt fektet az elítéltek oktatására, önbecsülésük és felelősségérzetük fejlesztésére, valamint a társadalmi hasznosság tudatának kialakítására. Az időskorú elítéltekre kiemelt figyelmet fordítanak, és az idősebb fogvatartottaknak a börtönben könnyebb munkákat vagy tevékenységeket biztosítanak az egészségük és a visszailleszkedési folyamatuk támogatása érdekében.
***
Nyitókép: Gyárfás Tamás, és jogi képviselője, Zamecsnik Péter a bíróságon (Fotó Ficsor Márton / Mandiner)