Európa legkorszerűbb harckocsigyára épült meg Zalaegerszegen
A honvédelmi miniszter szerint a Rheinmetall most átadott gyára „a magyar hadiipar újjászületésének szimbóluma”.
A 45 tonnás jármű 11 fős személyzet befogadására képes.
Augusztus közepén adták át a német Rheinmetall zalaegerszegi gyárát, a vállalat elnöke akkor az ünnepélyes megnyitón úgy fogalmazott, hogy világrekord gyorsasággal épült meg a gyár, ahol a legkiválóbb gyalogsági harcjárműveit fogják gyártani.
Nem kizárt, hogy a jövőben más eszközöket is gyártanak majd a létesítményben, ugyanis a vállalat vezetője szerint a kapacitásuk és képességük is megvan ahhoz, hogy akár légvédelmi fegyvereket vagy akár lőszereket is gyártsanak a zalai vármegyeszékhelyen.
A Rheinmetall Hungary Zrt. elsődlegesen a magyar katonai erők számára lánctalpas és kerekes járművek – elsősorban a Lynx páncélozott harcjárművek – fejlesztésével és gyártásával foglalkozik”
– közölték.
Ezt is ajánljuk a témában
A honvédelmi miniszter szerint a Rheinmetall most átadott gyára „a magyar hadiipar újjászületésének szimbóluma”.
A német fegyvergyártótól a magyar kormány 209, hét különböző típusú Lynxet, ismertebb nevén Hiúzt, továbbá 18 támogató járművet és 38 katonai teherautót rendelt a Magyar Honvédség számára. A megállapodás értelmében csak 172 eszköz gurul majd le a zalai gyárból, 46 Hiúz Németországból jön kilenc támogató jármű társaságában.
Kajári Ferenc, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese szerint a Lynx a világ egyik legkorszerűbb harcjárműve. Állítása szerint a páncéltest védelmet nyújt az aknák és az „improvizált robbanóeszközök” ellen. A Hiúzon található továbbá aktív páncélzat, mely véd a páncéltörők ellen is, továbbá van rajta ködgránátvető és egyéb lézer- és radardetektáló eszközök is.
Ezt is ajánljuk a témában
„A legjobbakat várjuk a MH 30. Kinizsi Pál Páncélozott Gyalogdandár zászlóaljába” – fogalmazott a honvédelmi miniszter.
A beruházásról szóló hír először 2020 szeptemberében jelent meg, akkor a Honvédelmi Minisztérium azt közölte, hogy kétmilliárd euró értékben vásárolta meg a fentebb már sorolt hadijárműveket a Rheinmetalltól.
Karácsony előtt pár nappal jelentették be, hogy elkészült és át is adták az első KF-41 Lynx gyalogsági harcjárművet, amely teljes egészében a zalaegerszegi gyárban készült el. Bár a gyárkapun már kigurult a harckocsi, az még nem került rögvest a Honvédség kötelékébe, ugyanis Paul Walf, Rheinmetall hazai részlegének vezérigazgatója azt mondta, a kötelező gyári teszteket követően 2024 első felében adjak át a Magyar Honvédségnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Folyamatosan halad a Honvédség fejlesztése.
Ezek a tesztek, mint a Mandiner megtudta, még nem kezdődtek meg. A Honvédelmi Minisztérium sajtóosztálya lapunk megkeresésére elárulta, hogy a Lynx KF41-es harcjármű tesztelése hamarosan fog megkezdődni.
Ezt követően kerül majd átadásra a Honvédség részére”
– tudatták.
A tárca lapunk érdeklődésére elárulta, hogy a Rheinmetall Hungary Zrt. zalai létesítményében gyártott Lynx gyalogsági harcjárműveket a Rheinmetall 2024 harmadik negyedévétől szállítja a Magyar Honvédségnek, 2028-ig bezárólag.
Ezt is ajánljuk a témában
A 45 ezer kilós jármű 11 fős személyzet befogadására képes.
Novemberben hazánkban tartották az elmúlt harminc év legnagyobb NATO-hadgyakorlatát, amelynek megnyitóján részt vett Novák Katalin köztársasági elnök is. Az államfő, mint a hadsereg főparancsnoka az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandárnál találkozott a toborzó kampány eredményeként bevonult honvédekkel.
Ezt is ajánljuk a témában
Novák Katalin az elmúlt harminc év legnagyobb NATO-hadgyakorlatának megnyitóján vett részt Hódmezővásárhelyen.
A köztársasági elnök a közösségi oldalán még egy videót is megosztott, amelyben részletesen megnézte a Lynxet, egyikkel még ment is egy kört.
A NATO a világ legerősebb védelmi szövetsége, Magyarország pedig jó szövetséges”
– írta Novák Katalin a videóhoz, melyet alább tudnak megnézni:
Hogy mit kell tudni részletesen a Hiúzokról, az alábbi cikkekben nézhet utána:
Ezt is ajánljuk a témában
Bemutatjuk a Honvédség legújabb „macskáját”, a Lynxet. A harcjármű kategóriája egyik legjobbja, szakmai fórumokon előrébb rangsorolják amerikai, dél-koreai, svéd, illetve orosz riválisainál. Idehaza kétszáztizennyolc darabot terveznek rendszeresíteni; százhetvenkettő lánctalpas Zalaegerszegen fog készülni.
A napokban számoltunk be róla, hogy hazánk rendelkezik a régió egyik legütőképesebb haderejével. A Global Firepower (GFP) 2024-es indexéből egyértelműen látni a 2016 óta folyamatosan tartó haderőfejlesztés eredményét.
Ezt is ajánljuk a témában
Kezd beérni a Magyar Honvédség 2016 óta tartó koncepciózus fejlesztése.
Nyitókép: Paul Walf, linkedin.com