Magyarország ugyan maradt a vizsgált száznegyvenöt országból az ötvennegyedik helyen,
s még mindig előzi Szerbiát (56.), Bulgáriát (62.), Horvátországot, Szlovákiát (69.), Ausztriát (71.), Szlovéniát a régiónkból
(ne feledjük, Belgrád és Zágráb szintén haderőfejlesztési programot visz véghez, de Pozsony és Ljubljana is szerzett/szerez be új harci eszközöket – a szerk.).
Mindazonáltal ezen index alapján Magyarország jobban áll mások mellett Moldovánál (144.), Montenegrónál (129.), Bosznia-Hercegovinánál (116.), Észak-Macedóniánál (110.), Lettországnál (99.), Írországnál (94.), Albániánál (90.), Litvániánál (88.), Észtországnál (87.) és Belgiumnál (70.).
Ki előzi Magyarországot a régióból?
Románia mindenképpen, keleti szomszédunk a 47. helyen áll, illetve Csehország a negyvenhatodik pozíciójával. Egy évvel ezelőtt Finnország is Magyarország mögött állt, ám idén az ötvenedik helyre rangsorolták őket. Svájc (43.), Norvégia (41.), Hollandia (40.), Portugália (38.), Görögország (32.), Svédország (29.), Lengyelország (21.) szintén előz, értelemszerűen.
A GFP indexe alapján az Európai Unió katonailag legerősebb állama Olaszország 2024-ben, Itáliát követi Franciaország, Németország, Spanyolország, és már az ötödik helyen áll Lengyelország – olyan katonailag kifejezetten erős államokat előzve, mint Svédország és Görögország. Bármennyire is furcsa ezt látni, de a közösség tizedik legerősebb állama Csehország, előzve Romániát, Dániát és Finnországot. Magyarország e tekintetben a tizennegyedik helyen áll.