A miniszterelnök a magyar-ukrán viszony megromlásáról elmondta, többször átgondolva az eseménytörténetet nem hiszi, hogy Magyarországot terhelné a felelősség a mélyponton lévő szomszédi kapcsolatok miatt.
„A viszony megromlása onnan számítandó, amikor 2015-ben az ukránok elvették azt a törvényt a magyaroktól, amely garantálta a magyar kisebbség nemzeti közösségként való fennmaradását.
Nyolc éve jogfosztásban élnek azok a magyarok, akik Kárpátalja szülöttjei, és mindig is ott éltek.
Egy ezeregyszáz éves magyar nemzeti közösségről van szó, az ő jogaikat 2015-ben elvették, ideértve a kulturális jogaikat, a gyerekek anyanyelven való neveléséhez való jogát és a nyelvhasználat szélesebb jogát is. Ezt kell orvosolnia Ukrajnának, azt a törvényt, amit eltöröltek, vissza kell állítaniuk, a jogokat, amiket elvettek, vissza kell adniuk, ha ez megtörtént, akkor kezdődhet a viszony javulása” – szögezte le.
Orbántól végül azt is megkérdezték, hogy mágneses vagy mágikus erő, vagy egyenesen a végzet köti-e össze őket Gyurcsány Ferenccel.
„Ha a végzet, akkor inkább az ő végzete legyen, és ne az enyém” – mondta Orbán, aki szerint a 2024-es EP-választásokon minden eddiginél nagyobb a tét.
„Az Európai Unió az elmúlt években folyamatosan gyengült. Teret vesztett a világgazdaságban, nem tudott lábra kapni az önvédelmi képesség megteremtésében, és képtelennek bizonyult arra, hogy a szomszédságában kitört konfliktusokat a saját érdekeinek megfelelően kezelje. És miközben ez a gyengülés és térvesztés évről évre folytatódik, az unió azt a képességét is elvesztette, hogy ezekkel a problémákkal szembesüljön, önvizsgálatot tudjon tartani és javítson a politikáján. Mi okozza ezt? Az, hogy a brüsszeli bürokratáknak nem a tagállamok vagy az európai emberek mondják tollba, hogy mit kell csinálniuk, hanem Washington és a Soros-birodalom. Ez rossz Európának, ezen változtatni kell. Rendet kell vágni Brüsszelben. Az EP-választások jó alkalmat adnak erre” – fejtette ki a kormányfő.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán