Toroczkai szerint a keddi parlamenti szavazáson derül ki, támogatja-e saját javaslatait a Mi Hazánk
A baloldal már hetek óta arra készül, átmegy a számukra hátrányos módosító javaslat, amely érinti a Fővárosi Közgyűlést is.
Ennek értelmében a jövő júniusi önkormányzati választáson már pártlistákra is lehet szavazni a fővárosban.
Az Országgyűlés kedden megszavazta a Mi Hazánk Mozgalom által benyújtott javaslatot, s annak módosítóját, amelyet 135 képviselő támogatott, 40-en nemmel szavaztak, 6-an pedig tartózkodtak – mégpedig a benyújtók: Toroczkai Lászlóék.
Ennek értelmében
visszaállítják a listás választási rendszert Budapesten,
a jövő júniusi önkormányzati választáson már pártlistákra is lehet szavazni a fővárosban.
Vagyis: visszatérnének Budapesten a 2014 előtti szabályozáshoz, és nem a kerületi polgármesterek kerülnének be a Fővárosi Közgyűlésbe, hanem 32, listán választott képviselő.
A bejutási küszöbről: eredetileg két jelölőszervezet közös listájának 10, több szervezetének 15 százalékot kellett volna elérnie a mandátumszerzéshez, azonban ezt törölve (módosítóval) minden listánál 5 százalékos küszöböt húztak meg.
Ezt is ajánljuk a témában
A baloldal már hetek óta arra készül, átmegy a számukra hátrányos módosító javaslat, amely érinti a Fővárosi Közgyűlést is.
Novák Előd a parlamenti vitában eredetileg azzal indokolta a javaslatot, hogy szerintük nem igazságos, hogy míg vidéken, a vármegyei közgyűlésekben arányos választási rendszer van, a fővárosban „torz, igazságtalan, antidemokratikus” választás alapján kerülnek a képviselők a közgyűlésbe.
A javaslat célja szerinte az volt, hogy
megfékezzék a 0,5 százalékos Párbeszéd túlhatalmát Budapesten,
hiszen úgy van a pártnak Karácsony Gergely személyében főpolgármestere és több kerületben alpolgármestere, hogy nincs mögöttük tényleges társadalmi támogatottság.
A Mi Hazánk egy országgyűlési választási javaslatot is benyújtott, ezt azonban a szavazáson lesöpörték: 13 igen, 156 nem és 3 tartózkodás mellett az Országgyűlés elutasította a Mi Hazánk-frakció két képviselője által jegyzett parlamenti határozati javaslatát „Az országgyűlési választási rendszer arányosabbá tételéről”. Elfogadása esetén a törvény felszólította volna a kormányt, hogy változtasson egy jövő év január 31-ig benyújtott törvénymódosító javaslattal a hatályos szabályozáson.
Az indoklás szerint „annak érdekében, hogy az országgyűlési választások eredménye arányosabban, a demokrácia alkotmányos alapelvéhez hűen tükrözze a választói akaratot.”
Ezt is ajánljuk a témában
A legnagyobb demokraták pedig Horn Gyula (MSZ[M]P) kormányában ültek: például a szadeszes Kuncze Gábor belügyér.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán