Már csak ez hiányzott, kiálthatott fel Greta Thunberg és Ungár Péter egyszerre, amikor kiderült, a klímamentési csúcstalálkozón olyan határozat született, miszerint 2050-ig a klímasemlegesség nem érhető el atomenergia nélkül.
Ezúttal Dubajban ültek össze a világ kisebb és nagyobb hatalmasságai, hogy ismét megvitassák a Föld megmentésének különböző módszereit és lehetőségeit.
Az elmúlt évtizedekben aligha született érdemi megoldás a sokak szerint vitatott pusztulási folyamat feltartóztatására, és benyomásom szerint különösen igaz ez az igazán nagyok által sokszor bojkottált ENSZ-tanácskozásokra.
Félreértés ne essék: az emberiség előtt álló kihívások között előkelő helyen szerepel a klímaváltozás elleni küzdelem, amit nyilván globálisan kellene abszolválni. Ám valahogy mégsem az az érzésünk, hogy amikor 80 ezer ember odarepül egy elképesztő energiabefektetéssel élhetővé tett helyszínére a világnak, ami ráadásul a jórészt fosszilis energiahordozók értékesítéséből meggazdagodó Egyesült Arab Emírségekben található, akkor abból valami fene nagy környezetvédelmi projekt kerekedik majd ki.
Nem elvitatva jó pár résztvevő pozitív hozzáállását és tenni akarását: amíg Kína vagy az Egyesült Államok nem teszi oda magát, addig érdemi következmény nem várható ezen a téren.
De nem is ez most a lényeg magyar nézőpontból, sokkal inkább az, hogy megerősítést nyert: atomenergia nélkül nincs karbonsemlegesség.
Legalábbis a tudomány jelenlegi állása szerint. Erről a német kancellár, Olaf Scholz biztos jó kis előadást tarthatott volna a csúcson, tekintve hogy a germánok épp szénerőműveket nyitnak, miközben atomerőműveket zárnak. Ja, és veszik az atomenergiával megtermelt francia áramot. Egyelőre.
Mindenesetre az első pofont még az Európai Bizottság, majd a Parlament vitte be, amikor klímaszempontból támogathatónak és elfogadhatónak nyilvánította az atomenergiát. Aztán most itt van ez a tudományos állásfoglalás, amit olyan államok jegyeznek, mint a házigazda Egyesült Arab Emírségek, az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, továbbá Belgium, Finnország, Japán, Lengyelország, Svédország, Ukrajna – és persze Magyarország.