Kiderültek a részletek: mutatjuk, mennyi lesz a magyar minimálbér és a garantált bérminimum a következő években
Kiderültek a hároméves bérmegállapodás legfontosabb részletei.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára arról is beszélt, hogy mi volt számukra a legérzékenyebb kérdés az elmúlt egy évben.
Megállapodtak a szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány a minimálbér és a garantált bérminimum emeléséről – értesült a Mandiner Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) csütörtöki ülését követően. A minimálbér 15 százalékkal emelkedhet. Bruttó összege így 232 ezer forintról 266 800 forintra nőne, a garantált bérminimum pedig 10 százalékkal nőhet, bruttó 296 400 forintról 326 ezer forintra.
A Világgazdaság a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkárát kérdezte arról, hogy mentek bele a vállalkozók a minimálbér-emelésbe. „Két okból fogadtuk el végül: az egyik, hogy a kormányzat jó előre meghosszabbította a Széchenyi-kártya fedezetét. A mostani kamatválságban nem tudnak felvenni piaci alapú hitelt a kkv-k, a Széchenyi-kártya program pedig egy mentőöv, amely biztosítja a hitelezést a kedvező 5 százalékos kamatozás mellett.
Másrészről a kormányzat az energiahatékonyság terén is tett erőfeszítéseket, ez volt a legérzékenyebb kérdés az elmúlt egy évben.
Ez két olyan elem volt, amely miatt az óvatos keresletélénkítésre törekvő gazdaságpolitikának bizalmat kellett szavaznunk” – fogalmazott Perlusz László.
Az is kiderült, hogy szociális szempontból is fontosnak gondolták,
mivel „szükségesnek láttuk ugyanis, hogy fennmaradjon a munkavállalók életszínvonala” – mondta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára.
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Vasvári Tamás