Karácsony mintha kicsit elbízta volna magát
Nagy Attila Tibor politikai elemző
Még mindig nem sikerült megoldania a Mi Hazánkon kívüli ellenzéknek azt a helyzetet, amelybe a Fidesz-KDNP sodorta azzal, hogy egy napra tette az önkormányzati és az európai parlamenti választást. Egyszerre kellene helyben együttműködni és az EP-listák között versenyezni, utóbbi terepen az ellenzéki pártok alapvetően egymás rovására tudnak érvényesülni, támogatókat szerezni, ami viszont nehezíti a helyi megállapodások hatékonyságát.
Jól mutatja ezt Donáth Anna Válasz Online-os cikke: miközben az európai parlamenti képviselő hazugnak, a kormányváltás akadályának nevezi a DK-t, a Momentum polgármesterei és önkormányzati képviselői nem sietnek megismételni párttársuk kijelentéseit, nekik ugyanis nagy szükségük van ennek a „hazug” DK-nak a támogatására az önkormányzati választáson, hiszen a Momentum egyedül szinte sehol nem tudna nyerni, csak összefogással. Ez a furcsa helyzet tükröződött nemrég, amikor a Momentum zuglói politikusa lemondott alpolgármesterségéről, és bejelentette, jövőre indul a polgármesteri posztért Horváth Csaba ellen. Jellemző, hogy Rózsa András jobbnak látta nem megismételni a DK-ra aggatott, meglehetősen negatív jelzőket, ellenkezőleg: a Demokratikus Koalíció támogatását kérte ambíciója megvalósításához.
Az is érdekes, hogy Donáth Anna az óbaloldal egyik pártját, a DK-t támadta, a másik pártját, az MSZP-t viszont békén hagyta. Sőt, a Momentum az utóbbi időben általában sem támadta az MSZP-t, vagyis a közös ellenféllel, a Demokratikus Koalícióval szemben békés együttműködést alakított ki a szocialistákkal, amibe a helyi választási összefogások is beletartoznak. Ebbe rondított bele a zuglói eset, ugyanis az kockára teszi az MSZP és a Momentum formálódó szövetségét.
Karácsony Gergely főpolgármester szereplése első ránézésre egyszerűbb ügynek tűnik, ugyanis a politikus jól áll a közvélemény-kutatásokban. Kicsit mintha el is bízta volna magát, és az október 23-ai beszédében – miszerint néhány hét múlva ő hozza létre a fővárosi ellenzéki megállapodást, és várja a pártok csatlakozását – nyomást gyakorolt a partnereire. Mintha abban reménykedne, hogy a többi párt – különösen a DK – úgysem mer ellene jelöltet indítani, hiszen azt az ellenzéki szavazók többsége nem nézné jó szemmel.
A DK-nak amúgy sincs olyan jelöltje, aki a siker esélyével vehetné fel a versenyt a főpolgármesterrel, tehát a párt jelen állás szerint, kéretve magát, pluszpozíciókért cserébe majd támogatni fogja Karácsonyt. Ám kampányolni fél gőzzel is lehet, láthattuk ezt 2022-ben, amikor a DK-sok a saját egyéni választókerületi jelöltjeikre koncentráltak, az általuk megvetett Márki-Zay Péter melletti kampányolásban nem törték össze magukat, és nagy közös vereség lett a vége. Persze a fővárosban az ellenzék összességében vezet a Fidesz-KDNP előtt, jó esélye van a főpolgármesternek az újrázásra, de biztos természetesen nem lehet benne, különösen, ha a Fidesz képes lesz jó jelölttel előállni – ami finoman szólva nem látszik könnyű feladatnak.
Az ellenzéknek több városban – például Tatabányán, Pécsett, Miskolcon – további erőfeszítéseket kell tennie a széles összefogás megteremtésére, ezeken a helyeken ugyanis összevesztek a pártok és/vagy a polgármester. Ha egy-egy ellenzéki párt kimarad, mint a DK és az LMP Miskolcon, attól a hivatalban lévő ellenzéki polgármester kellő népszerűséggel még megnyerheti a választást, ám a nyugodt munkavégzéshez képviselő-testületi többségre is szüksége lenne, az ellenzéki összefogás részlegessége pedig ezt bizonyosan veszélyezteti.