Pozitív fordulatot hozott a magyar gazdaságban a harmadik negyedév!
Kedvező gazdasági adatok érkeztek a KSH-tól a magyar gazdaság teljesítményére vonatkozóan. Az adatok a recesszióból való kilábalás első jelei – írta meg a Világgazdaság.
A lap által publikált adatok alapján a bruttó hazai termék (GDP) csökkenése 0,4 százalékos volt, míg a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján 0,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Az előző negyedévhez viszonyítva azonban a gazdaság teljesítménye 0,9 százalékkal emelkedett.
Ezzel tehát véget ért a tavaly év közepe óta tartó recesszió.
Az elemzők előzetesen éves szinten stagnálást és negyedéves alapon 1,2 százalékos növekedést vártak, azonban a tényleges adat kissé elmaradt ezektől a várakozásoktól. A részletes adatokat december elsején teszik közzé, amelyekből kiderül, hogy az egyes nemzetgazdasági ágak hogyan járultak hozzá a GDP alakulásához.
A gazdasági teljesítmény csökkenésében fő szerepet játszott az ipar és a piaci szolgáltatások, különösen a kereskedelem, valamint a tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység visszaesése. Ugyanakkor
a mezőgazdaság eredményes teljesítménye mérsékelte a visszaesést.
Az elmúlt év során a világ gazdasági helyzete jelentősen változott az energiaárak emelkedése és az infláció terjedése miatt. A jegybank keresletszűkítő intézkedései is hozzájárultak a GDP csökkenéséhez a harmadik és negyedik negyedévben. Az idei második negyedévben a gazdaság stagnálására számítottak, de végül meglepetés volt, hogy a kibocsátás nem változott (későbbi korrekcióval 0,3 százalékos mínuszra módosult). Az éves index lassulása 3,9 százalékról 0,5 százalékra mérséklődött az év végére.
A mostani harmadik negyedévi adatokkal az idei évre vonatkozóan 1,2 százalékos GDP-csökkenés várható. A kormány eredetileg 1,5 százalékos növekedésre számított, de ezt már korábban feladta. A minimálbér-tárgyalásokra is hatással lehet ez a helyzet, mivel a munkaadók azt kötik az esetleges recesszióhoz, hogy ha az éves szinten bekövetkezik, akkor nem írják alá a bérmegállapodást, amely
a minimálbér esetében 15 százalékos, a garantált bérminimum esetében 10 százalékos emelést tartalmazna.
A munkaadói szervezetek reakcióját még várni kell a friss adatokra.
Nyitókép: Huszár Márk / Heves Megyei Hírlap