A magyar-szerb, avagy miért verünk meg mindenkit, aki szembejön?
Az eredményjelzőt nem lehet letakarni, még az interneten sem. Ideje megérteni pár dolgot. Kovács Gergő írása.
A maga korában annyira híres személyiség volt, hogy kufsteini rabsága alatt vasárnaponként pénzért lehetett megnézni a piactéren.
Szombat este a magyar válogatott a szerb nemzeti tizenegyet látta vendégül a Puskás Arénában. Az eb-selejtező előtt is tudni lehetett már, hogy a magyar B-közép különleges koreográfiával készül az összecsapásra. A híres magyar betyárt, Rózsa Sándort ábrázoló koreográfia a Carpathian Brigade eddigi legmagasabb költségvetésű akciója, a Nemzeti Sport értesülései szerint közel négymillió forintba került. De ki is az a Rózsa Sándor?
Ezt is ajánljuk a témában
Az eredményjelzőt nem lehet letakarni, még az interneten sem. Ideje megérteni pár dolgot. Kovács Gergő írása.
A Wikipédia szerint a szinte egész életét bujkálással töltő betyár első bűntettét 23 éves korában követte el, amikor 2 tehenet lopott el egy gazdától. 1836-ban indult ellene eljárás, ekkor került a szegedi börtönbe. Szökése után futóbetyárrá lett, és hírhedt betyárkalandok sokasága kapcsolódott nevéhez.
Hatvan kitudódott bűnesete ismert, 30 embert, köztük csendőröket ölt meg,
tanyákat rabolt ki, szarvasmarhákat, lovakat hajtott el. Mindezért állandó menekülésben, üldöztetésben volt része. 1845-ben kegyelmi kérvényt nyújtott be a királyhoz, miszerint szeretne becsületes életet élni, de elutasították.
1848. október 13-án a Honvédelmi Bizottmány amnesztiában részesítette, és 150 felfegyverezett lovassal szabadcsapatot alakíthatott. Szokatlan kinézetükkel és harcmodorukkal sikereket is arattak a szabadságharcban. November 17-én Asbóth Lajos ezredes az Ezeres nevű falu lefegyverzésére vezényelte ki Rózsa Sándor szabadcsapatát, akik kirabolták a falut, és 36 lakosát megölték. Emiatt Vukovics Sebő délvidéki kormánybiztos
nemsokára feloszlatta a szabadcsapatot.
Rózsa Sándor Szeged környékén csikósnak állt és megnősült. A szabadságharc leverése után el akarták fogni, és bár sikerült elmenekülnie, de megint bujdosni kényszerült. Az a hír járta róla, hogy forradalmi szervezkedés irányítója, így elfogatása érdekében szokatlanul magas, 10 000 ezüst forint vérdíjat tűztek ki a fejére. Sokáig ennek ellenére sem sikerült kézre keríteni, mígnem 1857-ben komája, bizonyos Katona Pál szegedi tanyás gazda kiadta a pandúroknak. Tárgyalását 1859 februárjában tartották. A szabadságharcban való részvétele óta nagy népszerűségnek örvendő betyárt kötél általi halálra ítélték, de nem akartak mártírt csinálni belőle, és végül az ítélet életfogytig tartó börtön lett. A büntetést Kufstein várában kezdte letölteni, szigorú őrizet alatt.
Rózsa Sándor annyira híresen-hírhedt személyiség volt, hogy kufsteini rabsága alatt vasárnaponként pénzért lehetett megnézni a piactéren. Sokan akarták látni. Kufsteinben ő volt az egyetlen köztörvényes fogvatartott.
A Kufsteini várból kiszabadult, de a bűnözői életformájával nem hagyott fel később sem. 1873. május 5-én a szamosújvári fegyházba került, ahol 1878. november 22-én gümőkórban halt meg.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás