Rendhagyó helyre dugta a csempészcigit a bolgár sofőr
A pénzügyőrök zsákmánya kilencmillió forintot ér.
Heteken belül elérhetővé válnak az öt nagy magyarországi dohányipari szereplő által megrendelt „üres cigarettásdoboz kutatás” adatai, amelyek megmutathatják a feketepiac méretét is. Tavaly itthon félmilliárd szál illegális cigarettát szívtak el, ami 30 milliárd forint jövedékiadó-bevételtől fosztotta meg a központi költségvetést.
Az év első kilenc hónapjában csaknem 30 millió szál cigarettát foglalt le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, 70 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában – közölte a NAV. Ennek ellenére a Mandinernek nyilatkozó dohányipari források szerint ebből nem lehet messzemenő következtetést levonni: csak júniusban például 550 millió szál került szabadforgalomba, a KPMG tanulmánya alapján pedig tavaly félmilliárd szál illegális cigarettát szívtak el az országban, azaz a 30 millió szál némi túlzással csepp a tengerben.
Ezt is ajánljuk a témában
A pénzügyőrök zsákmánya kilencmillió forintot ér.
A legpontosabbnak számító becslések alapján 10 százalék feletti a nem hazai adózású termékek aránya a magyar dohánypiacon, de ez nem egyenlő a feketepiaccal. Ugyanúgy ebbe a kategóriába sorolják azokat a cigarettásdobozokat is, amelyeket teljesen legálisan hoz be például egy hazánkba érkező turista.
A tervek szerint a következő hetekben elkészül az öt nagy magyarországi dohányipari szereplő által megrendelt úgynevezett „üres cigarettásdoboz kutatás”, amelynek megbízhatóságát a 20 ezres mintaszám garantálja. Természetesen a folyamathoz idő kell, hiszen a dobozokat az iparági szereplők alaposan átvizsgálják, többek között ellenőrzik a kódok eredetiségét, a ragasztásokat, és azt is megnézik, hogy ha legális termékről van szó, akkor honnan érkezett Magyarországra.
Ebből már azért fontos tendenciákat lehet leszűrni:
ha például megduplázódna a nem itthon adózott termékek aránya, az a feketepiac erejének növekedését mutatná, hiszen nem érkezett kétszer annyi turista Magyarországra.
Ez a kutatás az itthoni helyzetet vizsgálja, a KPMG minden évben közzétett tanulmánya viszont a teljes piacot elemzi rengeteg különböző szempont alapján – ugyebár magyar dobozok ugyanúgy heverhetnek például Angliában, a cég pedig minden ország adatára rálát.
Nos, a KPMG számításai szerint Magyarországon félmilliárd szál illegális cigarettát szívtak el 2022-ben, ami körülbelül 30 milliárd forint jövedékiadó-bevételtől fosztotta meg a központi költségvetést.
A szakértők rámutatnak, az emelkedő árak és adók miatt a bűnszervezetek egyre nagyobb térhez juthatnak Európában, ami hosszabb távú kockázatokkal jár.
Az „ellátási lánc” kialakulása, a kapcsolatok kiépítése, valamint az illegális termékek használatáról kialakuló bizalom és elfogadottság többéves folyamat, utána már nehéz gátat szabni a bűnözőknek.
Ráadásul a lapunknak nyilatkozó iparági szereplők arra is felhívták a figyelmet, hogy ezek az adatok csak a cigarettára vonatkoznak, miközben az egyre több államban elérhető hevítéses technológiák is megjelennek az illegális termékek között. Ezek ugyanannyiba kerülnek, számos országban jelentős részesedéssel rendelkeznek, kisebbek, azaz könnyebb elrejteni őket, szóval a bűnbandák figyelmét sem kerülték el.
A szakértők szerint az ukrajnai háború „mellékhatásaként” a zöldhatáron jóval nagyobb a figyelem, és bár akadnak hírek drónokkal csempészett cigarettáról, azért a kamionnyi mennyiség értelemszerűen nem így kerül át a schengeni övezetbe.
Egy másik tényező, ami a feketepiac gyorsabb növekedését fékezheti, hogy itthon ugyan a legális termékek ára jelentősen megemelkedett, talán a reálkeresetek csökkenése miatt a feketepiaci árak kevésbé változtak az elmúlt másfél évben, így az illegális cigarettát nem elsősorban hozzánk, hanem a magasabb jövedelemmel kecsegtető országokba, például Franciaországba szállítják. Szintén a KPMG írta meg, hogy az Európai Unióban illegálisan forgalmazott cigaretta majdnem fele, 16,9 milliárd szál a francia piacon kelt el, gyakran Algériából érkezve.
A szerző a Corvinák újságírója.
Nyitókép: Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatalos Facebook-oldala