Minden harmadik magyar felnőttet érinti, mégsem tudunk róla eleget
A szabályozás nagyon eltérő: van olyan ország, ahol receptre írják fel az új technológiák gyártmányait.
Svéd egészségügyi szakértők szerint Magyarország is dönthet az általuk választott stratégia mellett, ami százezrek életét mentheti meg hosszú távon.
Nyitókép: AFP/Pradeep Dambarage
„Mondják el az embereknek az igazságot, hogy ők és családjaik tovább élhessenek” – többek között ezt kérte a magyar újságíróktól Stockholmban két egészségügyi szakértő, Anders Milton orvos és Karl Fagerström pszichológus, a Snus Kommissionen elnöke és vezetőségi tagja. Ahogyan arról korábban a Mandiner is beszámolt, a svédek publikusan elérhető adatokat felhasználó elemzésükre hivatkozva azt állítják,
Európában hárommillióan, Magyarországon 251 ezren élhettek volna tovább, ha 2000-ben elkezdik követni azt a füstmentes, ártalomcsökkentésre fókuszáló dohányzási stratégiát, amit ők.
Svédország nagyon közel áll ahhoz, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) mértéke alapján a bolygó első füstmentes országa legyen, mert 5 százalék alá kerülhet a hagyományos cigarettát szívók aránya. Ettől függetlenül a svédek az európai átlagnak megfelelően fogyasztanak nikotint, ám főképp füstmentes termékeket, például a snüsszt és a nikotinpárnát. Előbbit az Európai Unió tagállamai közül csak Svédországban árusíthatják, máshol, így Magyarországon kizárólag dohánymentes nikotinpárna engedélyezett – ami egyébként az eladási statisztikák alapján egyre népszerűbb. A snüssz tiltását anno azzal indokolták az EU vezetői, hogy nem akarnak újabb dohányipari termékeket a piacra engedni, állításuk szerint a lakosság védelmében.
A stockholmi háttérbeszélgetésen hangsúlyozták, az EU-s átlagnak megfelelő nikotinfogyasztás ellenére Svédországban a legalacsonyabb a halálozási arány a dohányzással összefüggő betegségekben.
A rákos megbetegedések, illetve a daganatok okozta halálozás száma körülbelül 40 százalékkal alacsonyabb, mint az EU többi országában. Az egészségügyi szakértők a szájon át fogyasztható termékek elterjedtsége miatti leggyakoribb kritikus reakciókkal kapcsolatban megjegyezték, hogy a szájrákban szenvedők aránya is jóval alacsonyabb náluk, mint az EU-ban. Az elemzésekhez pedig a WHO és az Európai Unió statisztikáit, valamint egyéb publikusan elérhető adatokat használnak, hogy ne érje őket az a vád, hogy saját megrendelésre készült számokkal „zsonglőrködnek”.
Ezt is ajánljuk a témában
A szabályozás nagyon eltérő: van olyan ország, ahol receptre írják fel az új technológiák gyártmányait.
Milton állítása szerint a nikotinnal kapcsolatban a leggyakoribb tévhit, hogy halált okoz – valójában a halállal végződő betegségek kialakulásának jelentős részéért a füstben található káros anyagok a felelősek. A snüssz tiltásáról megjegyezte, természetesen nagyon is helyénvaló, hogy az egész világon 18 év alattiak nem használhatnak ilyen termékeket,
ám azt azért nem szabad elfelejteni, hogy eközben általános iskolás gyerekek fogyaszthatnak kólát vagy éppen energiaitalt, amiben ott a koffein és a cukor.
Ő a nikotint egyébként a koffeinhez hasonlítja, mondván, amelyik felnőttnek előbbire van szüksége Svédországban, snüsszt vagy dohánymentes nikotinpárnát vásárol, akinek pedig utóbbira, kávét. Svédországban egyébként a lakosság mindössze 3 százaléka „füstöl" 16 és 29 év között, ez a szám Európában 29 százalék.
A dohányiparban régóta szorgalmazzák, hogy az ártalomcsökkentett termékek adóterhét mérsékelni, a cigarettáét növelni kellene, ez Svédországban megtörténik, a snüssz esetében mínusz 20, a cigarettánál plusz 9 százalékkal.
A svéd egészségügyi szakértők rámutattak, bármelyik európai ország,
akár Magyarország is elindulhat az általuk kitaposott úton, de nem lesz azonnali a változás: 30 évre is szükség lehet ahhoz, hogy a statisztikákban erőteljesen megjelenjenek az ártalomcsökkentett termékek hatásai.
Leszögezték, ettől függetlenül el kell kezdeni valahol, ők is ezt tették – 25 évvel ezelőtt még 20 százalék feletti volt a cigarettázók aránya Svédországban.
Egy varsói dohányipari konferencián korábban több orvos is azt állította, kollégái elítélik őket, amiért betegeiknek az olyan ártalomcsökkentett technológiákról beszélnek, mint a hevítés vagy az e-cigaretta. Azt Milton és Fagerström is hangsúlyozta, nagy problémát jelent, ha az orvosok sincsenek a kellő tudás birtokában, hiszen így nem is tudnak segíteni a pácienseknek a leszokásban vagy a lehetséges következmények mérséklésében.
A grazi egyetem egyik professzora pedig arra is felhívta a figyelmet az említett varsói eseményen, hogy a társadalomnak el kell fogadnia, hogy van egy jelentős réteg, amely nikotint akar fogyasztani, és erről akkor sem hajlandó lemondani, ha tisztában van az egészségügyi kockázatokkal.
Ezt is ajánljuk a témában
Évek óta gyűjtik a bizonyítékokat Stockholmban, ám Brüsszel egyelőre nem figyel.