Szülés utáni depresszió: Amerikában gyógyszerrel kezelik, de mi a helyzet Európában?
2023. szeptember 15. 14:51
A kismamák több mint 10%-át érinti. Utánajártunk a szülés utáni depresszió jelenségének!
2023. szeptember 15. 14:51
8 p
2
2
9
Mentés
Szülés utáni depresszió. Mindenki hallott már róla, vagy ha nem is, maga a „depresszió” bizton állítható, hogy rengeteg alkalommal jön szembe az internetezővel, amelyről akár úgy is fogalmazhatunk, hogy a XXI. század népbetegségéről van szó, amely a közhiedelemmel ellentétben jóval több, mint „rossz kedv”, vagy „pocsék közérzet”. Ennek a betegségnek egy változata az egyébként teljesen természetes szülés utáni depresszió, amely a szülést követő héten jelentkezik és pár óráig, vagy néhány napig tart.
Mi a szülés utáni depresszió?
Mint említettük, ez egy teljesen természetes folyamat, melyet a Géndiagnosztika szakcikke szerint a pszichológia tanácsadói, terápiás és stresszcsökkentő eszközeivel az esetek nagy részében hatékonyan lehet kezelni. Mint írják, Magyarországon évente körülbelül 90 ezer szülés történik, a különböző hangulati zavarok, illetve a depresszió előfordulási aránya a terhes nők körében 10-15% körül mozog, míg a gyermeküket éppen megszült nők mintegy 10%-a szenved a szülés utáni (postpartum) depresszióban.
Fontos azonban leszögezni, hogy szülés körüli (peripartum) depresszió nem azonos a „baby bluesnak” is nevezett gyermekágyi szomorúsággal, amely tüneteiben hasonlít a valódi depresszióhoz és a szülés körüli időszakban nagyon gyakori, de néhány nap vagy hét alatt magától elmúlik. A gyermekágyi depresszió hosszabban elhúzódik, egyre mélyebb, szélsőséges esetekben a realitáskontroll is sérül.
Egy amerikai közvéleménykutatás szerint a depresszióban szenvedők 83 százaléka egyetért abban, hogy könnyebb lenne az életük, ha mások jobban megértenék, mit is jelent ez a betegség valójában.
Mik a szülés utáni depresszió jelei?
A Géndiagnosztika írása szerint a következő tünetek esetében kell gyanakodni szülés utáni depresszióra:
értéktelenség érzése
bűntudat, szégyen érzés
az anyai szereppel kapcsolatos szorongás, félelmek
kiüresedettség érzés, fáradtság, enerváltság
örömtelenség, érdektelenség
túlzott ingerlékenység és fáradékonyság
alvászavarok (kevés alvás vagy éppen aluszékonyság)
koncentrációs és memória zavarok, feledékenység
szorongás
negatív gondolatok, túlzott félelem attól, hogy a babával valami rossz dolog történik
félelem a kontrollvesztéstől
a baba iránti túlzott aggodalom vagy érdektelenség
lassú döntéshozatal, önállótlanság
a gondolkodás beszűkülése
kilátástalanság, illetve kiszolgáltatottság érzés
Hogyan kezelhető a szülés utáni depresszió?
Ahogy az Euronews írja beszámolójában, a betegség kezelésére leginkább bevett módszer a gyógyszeres kezeléssel egybekötött pszichoterápia. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) nemrégiben hagyta jóvá továbbá a Zurzuvae nevű készítményt, amelyet a szülés utáni depresszióban szenvedő édesanyáknak 14 napig kell szednie. A gyógyszer az A típusú GABA-receptorok befolyásolásával hat, ami a klasszikus antidepresszánsoktól eltérő hatásmechanizmus.
De mi a helyzet Európában?
Európában a fentebb is említett módszer az elterjedt, amlynek során legtöbbször az érintett édesanyákat egész pontosan úgynevezett szelektív szerotonin visszavétel-gátlókkal kezelik, vagyis olyan antidepresszánsokkal, melyek nincsenek hatással az újszülött etetésére.
Számos országban továbbá az édesanyákat is megvizsgálja az orvos a szülés után. Franciaország például 2022 júliusában kötelezővé tette ezeket az ellenőrzéseket.
A brit állami egészségügyi szerv, az NHS ajánlása alapján a szülés után hat-nyolc héttel a háziorvosnak érdemes elvégezni az utolsó szülés utáni ellenőrzést, előtte pedig a bábák felügyelik a pácienseket.
Svédországban pedig „szülői központokat” vezettek be, amelyek célja, hogy orvosi és szociális támogatást nyújtsanak azáltal, hogy az új szülők találkoznak egymással.
Lehetséges a szülés utani depresszió megelőzése?
Perczel-Forintos Dóra klinikai szakpszichológus szerint az egyik lehetséges eszköz a jelenség megelőzésére a mindfulness technikája, amely által távolságot tarthatunk saját gondolatainktól. Mint a Mandinernek is fogalmazott: a tudományos kutatások szerint a depressziós visszaesések megelőzésében ugyanolyan hatékony, mint a gyógyszeres kezelés.
A Ripostnak nyilatkozó Dr. Mangó Gabriella pedig úgy fogalmaz: nagyon fontos, hogy a szülés utáni depresszió jeleit a család is időben észrevegye és segítséget kérjen. Első körben a háziorvos meg tudja állapítani, szükség van-e pszichológusra vagy pszichiáterre. Tehát érdemes lehet felkeresni a háziorvost, amennyiben a kismama – a korábbihoz képest kevésbé –:
összeszedett,
feledékeny,
beszéde zavaros,
hangulata ingadozó,
a nap túlnyomó részében levert, sokat sír,
alvásproblémákkal küzd,
inaktívvá válik, érdektelennek mutatkozik a teendők és a gyermeke iránt,
Segít távolságot venni a gondolatainktól, hatására nemcsak magunkat, a környezetünket is jobban el tudjuk fogadni. A technikáról Perczel-Forintos Dóra klinikai szakpszichológussal beszélgettünk.
Egy oxfordi egyetem kutatása rámutatott: a közösségimédia-használat a tinédzserek körében erős összefüggésben van a szorongás és a depresszió növekedésével, és jelentősen nőtt a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) által kezelt fiatalok száma is.
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
p
8
0
29
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 9 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kybon
2023. szeptember 16. 13:19
És akkor most MI ez a szülés utáni / közbeni / előtti /sőt b@szás utáni / ~előtti depresszió? Mert a cikk egy rizsahegy, de a fő kérdésre nulla válasz van! A nő szedjen be vegyszert - hát ez nem sok.
(Közben meg: MINDENKI mindennap kétpofára tömi magába az ipari vegyszereket! De a ruhákból bőrön át éppúgy bekerül, mint a szennyezett levegőből! MINDENKI egy vegyi szemetesláda, és aki gyengébb, az nagyobbat szív! Nem rizsapofázni kéne a semmiről, hanem a felhalmozódást kéne elkerülni! De amit TE, kedves olvasó MA megettél, azzal NEM fog menni...)
Hát, depressziós voltam már--igaz, sose szültem......
2 hét mire a gyógyszer hatni kezd.
A szelektív szerotonin visszavétel-gátlókat ismerem. Jól hatnak.
Aki örömmel neveli gyermekét az miért lenne depressziós? Mekkora lett volna a középkorban, vagy valamelyik háború alatt a parasztasszony két szülés között mély depresszióba süllyedt volna...
A tököm ki van már ezeken a kamu baromságokon, mint az allergiák, a húsmentesek, a buzik és a lámpaernyős kiskutyák, a klíma fasiszták, a migráns nyalogatók... Meddig megy még ez a sok ökörség???