„Magyarország nem jogállam” – reagált Karácsony az OTP-feljelentésre
Az OTP-vel nekünk egy nagyon jó szakmai kapcsolatunk van – tette hozzá.
A Magyar Nemzet terjedelmes írást közölt a főpolgármester kijelentéseiről, melyek sokszor eltértek a valóságtól.
Karácsony Gergely körül fogy a levegő. A fővárosi botrányokat követően
az adóhatóság immár nemcsak költségvetési csalás, hanem pénzmosás gyanújával is nyomoz a főpolgármester mozgalmának pénzügyei miatt.
Karácsony a napokban több interjút is adott, a felmerülő kérdésekre. A Hírklikken pénteken jelent meg egy összeállítás, melynek védekező állításait a Magyar Nemzet több pontban „összevetette a valósággal”.
Többek között megcáfolták azt az állítását, mely szerint „az elmúlt négy évben nem sikerült egyetlen egy hibát sem találni abban, hogy mi hogyan gazdálkodunk a közpénzzel. […] S hogy a pénzt nem ellopjuk, hanem felhasználjuk, azt senki nem kérdőjelezte meg”.
Ezzel szemben a valóság az, hogy Tarlós István korábbi főpolgármester
több mint 200 milliárdos plusszal adta át a város és a kassza kulcsát,
amikor távozott a 2019-es önkormányzati választások eredménye nyomán. Ehhez képest már néhány hónappal később Karácsony Gergely csődközeli állapotot emlegetett. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes pedig erre az évre már csődöt is vizionált. Mindeközben három-négy tucatnyi tanácsadó segíti Karácsony munkáját milliós fizetésekért – sorolta a lap.
Ezt is ajánljuk a témában
Az OTP-vel nekünk egy nagyon jó szakmai kapcsolatunk van – tette hozzá.
A főpolgármester azon állítása, mi szerint „mi megpróbálunk az egyre kevesebb pénzből egyre többet csinálni”, ott dől meg a Nemzet szerint, hogy
a főváros bevételei és kiadási évről évre változnak,
újabb tételek jelenhetnek meg, mások elmaradhatnak. Az iparűzésiadó-bevétel ugyanakkor mindig jelentkezik. Az adónem 2019-ben 164 milliárd forintot hozott Budapestnek, idén ugyanakkor várhatóan meghaladja a 271 milliárd forintot. Több mint százmilliárdos pluszról van tehát szó – hívták fel a figyelmet.
Karácsony Gergelynek az a kijelentése, mely szerint „az OTP számára rendelkezésre álló dokumentumok cáfolják azt a feljelentést, amit megtettek”, azért hibádzik a gyűjtés szerint, mert „a főpolgármester párttársa, Perjés Gábor 2021 és 2022 ősze között 19 részletben több mint félmilliárd forintot fizetett be a Karácsony miniszterelnöki kampányának finanszírozására létrehozott 99 Mozgalom számlájára, zömében euróban és angol fontban. Az összegről Karácsonyék azt állították: a pénz kis összegű, úgynevezett mikroadományokból gyűlt össze, mégpedig kis ládákban. Az OTP mégis feljelentést tett az ügyben hamis magánokirat felhasználása miatt, ugyanis a pénzintézet szerint nem úgy kerülhettek a leadott bankók az adománygyűjtő ládákba, ahogyan az a jegyzőkönyvekben szerepelt. A ládákban állítólag darabonként 2-3 ezer bankjegy lehetett.” A Magyar Nemzet szerint az is megállapítást nyert, hogy
a behozott bankjegyek többsége – elsősorban az euróbankjegyek – újak voltak, gyűrődésmentesek, több esetben egymás utáni sorszámúak és összetapadtak.
A cikkben kitértek még arra is, hogy bár a főváros első embere azt állítja, hogy „ennek a városnak a polgárai engem azzal bíztak meg, hogy a programot, amit letettem az asztalra, végrehajtsam”, a valóság az, hogy Karácsony meghirdetett programjából nem sok valósult meg. 2022 őszére a 156 választási ígéretéből 30 teljesült, 126 pedig nem. Azóta pedig elérhetetlenné vált az ellenzéki aktivisták által működtetett ígéretfigyelő oldal is.
A teljes összeállítást ITT olvashatják.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton