Újabb magyar hegymászó indul veszélyes útra

2023. június 05. 22:08

Varga Csaba célja, hogy a Nanga Parbat csúcsán meglobogtassa a Nagyvárad feliratos magyar zászlót és megemlékezzen az idén 150 éves Magyarországi Kárpát Egyesületről.

2023. június 05. 22:08
null

A világ kilencedik legmagasabb hegycsúcsára, a 8125 méter magas Nanga Parbatra indul június 6-án, kedden Varga Csaba Nagyváradon élő hegymászó, építész – hangzott el az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában. Varga Csaba a műsorban elmondta: célja, hogy

pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül megmássza a pakisztáni Himalája hegycsoportban fekvő hegycsúcsot.

A hegymászó arról beszélt, hogy ez az a magasság, ahol még jól tud működni az emberi szervezet. Mint mondta, már van tapasztalata ilyen magasságokkal, ez már a több mint a tizedik magashegyi expedíciója lesz. Kiemelte, hogy úgy érzi, készen áll, és mindent megtesz azért, hogy az expedíció sikeres legyen.

Az egyik cél: a csúcson meglobogtatni a Nagyvárad feliratos magyar zászlót

Elmondta: a csúcstámadást a június 20. és 30. közötti időszakra tervezi. A hegymászó célja, hogy a Nanga Parbat csúcsán meglobogtassa a Nagyvárad feliratos magyar zászlót és megemlékezzen az idén 150 éves Magyarországi Kárpát Egyesületről, amelynek tagja – közölték hétfőn a Hazajáró című műsor Facebook-oldalán. Mint írják, Varga Csaba a ma élő legtöbb 8000 méternél magasabb hegycsúcsot elérő magyar hegymászó. Eddig öt nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsot mászott meg pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül.

Varga Csaba június 6-án indul Budapestről Pakisztánba.

Június 9-én 3-4 napos túra keretében éri el a 4200 méteren fekvő Nanga Parbat Diamir alaptáborát. Onnan aztán megkezdi az akklimatizációt és körülbelül egy hónap áll rendelkezésére a csúcs megmászásához. A hegymászó kettős céllal indul a csúcsra: egyrészt a Nagyvárad feliratú magyar nemzeti zászló meglobogtatásával a partiumi, nagyváradi magyarok élni akarását hirdeti, másrészt a világ hetedik és Magyarország első turista szervezete, a Magyarországi Kárpát Egyesület (MKE) 150 éves jubileumáról kíván megemlékezni – emelik ki a közleményben.

Mint írják, a Nanga Parbat csúcsát először egy német hegymászó, Hermann Buhl érte el 1953. július 3-án. A magyarok közül elsőként Erőss Zsolt mászta meg a csúcsot 1999-ben, de mivel nem volt csúcsengedélye, az eredménye nem hivatalos. A Varga Csaba – Nanga Parbat 2023 – MKE 150 expedícióról a Hazajáró Facebook-oldalán fognak rendszeresen hírt adni.

(MTI)

Nyitókép: MUHAMMED SEMIH UGURLU / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 50 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Player1
2023. június 06. 20:39
Joga van hozzá.. A búvár legrosszabb esetben nem jön fel, szemben a hegymászóval aki a legrosszabb esetben nem jön le.
constantinus666
2023. június 06. 11:43
Elsőre beugrik -ki ne hallotta volna- "addig jár a korsó a kútra, míg összetörik". Másodjára az önigazolások egyik legszebb példája(?), "az ilyen típusú emberek a haladás motorjai, olthatatlan megismerési vágyaiktól hajtva." A múltbeli szerencsés végkifejletű kalandozásai nem azt jelentik, hogy most is minden klappolni fog. Minden sorozat egyszer véget ér. Az olthatatlan megismerési vágy(?) valóban kívánatos hajtóerő, csak értelmes irányba kéne terelni... A feltűnési viszketegség mint motiváció nyilván nem vehető figyelembe...
tajtajacsak
2023. június 06. 08:48
A visszafelé szóló repjegyét tegyék fel a Jófogásra! Hamar elfog menni... Ja, és ha be van oltva tuti megmurdel! XDXDXD
ujujuj
2023. június 06. 08:45
Kabátot meg kolbászos kenyeret vigyen magával, hogy vissza is érjen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!