A Népszava egy a tárgyalásokra rálátó – meg nem nevezett – magyar kormányzati tisztviselőre hivatkozva arról írt, hogy májusban két magas szintű egyeztetés is volt Brüsszelben az Európai Bizottság képviselőivel az új pedagógus-jogállási törvényjavaslatról, és Budapesten is zajlott tárgyalás.
Ezt kéri Brüsszeli
„A Bizottság a magyar kormány több lépését is üdvözölte – például azt, hogy a törvénytervezet számos pontján módosítottak az eredeti törvényjavaslathoz képest, és több szakmai egyeztetésre is sor került – de még maradtak vitás pontok” – írta a lap a név nélkül nyilatkozó magyar kormányzati tisztviselőre hivatkozva.
A Népszava forrása szerint
Brüsszel négy lényeginek mondható módosítási kérést fogalmazott meg,
köztük a szakszervezetekkel való egyeztetési kötelezettségre vonatkozóan, valamint a neveléssel-oktatással lekötött heti munkaidő kérdésében, amely jelenleg 22–26 óra. Az Európai Bizottság azt tartaná jónak, ha ez a szabály egyértelműbb lenne, aki pedig többet dolgozik, az többet is keressen. A kormány ezért a heti fix 24 tanítási óra mellett kötelezte el magát, erről fideszes képviselők egy módosító indítványt is beterjesztettek.
Brüsszel emellett túl szélesnek tartja a pedagógus I. kategóriában dolgozó tanárok fizetési sávját – amely a tervek szerint bruttó 410 ezertől 1 millió 65 ezer forintig terjedne, a teljesítményétől függően. A sávszűkítés mellett még több objektív szempontra lenne szükség a pedagógusok teljesítményének értékeléséhez és így a bérek megállapításához – véli a testület. Végül aggályát fejezte ki a Bizottság azzal kapcsolatban is, hogy a tervezet szerint a tankerületi központok mint munkáltatók járáson belül kirendelhetik a pedagógusokat másik intézménybe tanítani, akár 180 napra is.
A Népszava cikkével kapcsolatban keressük a Belügyminisztériumot (BM).
Tüntetések voltak a törvényjavaslat miatt
A Mandiner is megírta, hogy a parlament múlt pénteken rendkívüli ülésen tárgyalta a státusztörvény néven elhíresült jogszabályjavaslatot, ezzel párhuzamosan pedig, nem először, tüntetést is tartottak a Kossuth Lajos téren. A státusztörvény új kereteket között szabályozná a tanárok munkaviszonyait.
A jövőben megszűnne a közalkalmazotti jogviszony, ehelyett a kormány köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt vezetne be a pedagógusoknak.