A végösszeg meglepő, még akkor is, ha a jó állapotú könyvhöz azt a védőtokot is hozzá adta az eladó, amelyben anno postázták a könyvet. A 700 ezer forintos vételár azért is szokatlan, mert Molnár Ferenc legsikeresebb könyve több ezres példányszámban jelent meg 1907-ben a Franklin Társulatnál, és számítani lehetett a sikerre, hiszen
a regény első közlése a Tanulók Lapjában sikert aratott az ifjúság körében.
Molnár Ferenc amúgy később elmesélte: A Pál utcai fiúkat egy körúti kávéház karzatán írta a Tanulók Lapja számára, délutánonként alkotott meg egy-egy fejezetet, amely aztán megjelent az ifjúsági lapban.
Az első kiadás egyik illusztrációja, amikor az orvos letörten közli, Nemecsek a halálán van. Forrás: Wikipedia
A Pál utcai fiúk egy-egy jobb állapotú első kiadásáért már adtak százezer forint feletti összeget, de ennek hétszeresét még soha. A Mandiner által megkérdezett könyvszakértő szerint A Pál utcai fiúk első kiadása ma sem számít különleges ritkaságnak,
a piaci értéke reálisan 50 ezer forint körül mozog, de egy gyűjtőnek persze többet ér.
A szakértő szerint nem történt más, mint hogy valószínűleg a Vaterán összecsapott két-három jómódú gyűjtő, s ennek az eredménye a 700 ezres végösszeg. Akkor, ha Molnár Ferenc aláírása vagy dedikációja szerepelt volna a könyvben, máris reális lett volna a hétszázezres vételár.
Persze nem egyedi esetről van szó. Volt olyan könyvárverés itthon, ahol egy 80 ezer forintra taksált könyv végül 3 millió feletti áron kelt el, mert két tehetős gyűjtő is hazavitte volna. Egy biztos, A Pál utcai fiúk első kiadásának árát felveri a mostani, 700 ezer forintos vételár, gyanítható, hogy többen is megpróbálják majd jó áron eladásra kínálni a nagyszülőktől örökölt regény egy-egy első kiadását.
Nyitókép: A Pál utcai fiúk első kiadásának borítója és a szerző, Molnár Ferenc. Fotók: Wikipedia
A Libri Talent Kezdősor ösztöndíjasát nem csak történészként foglalkoztatja Jókai Mór, készülő novelláskötetében az írófejedelem helyett a hús-vér ember kerül a középpontba. Interjúnk.
A kulisszák mögé tekintve azt látjuk, hogy a népszerű regényíró élete tele volt érdekes momentumokkal: szerették vagy kihasználták az agg Jókait, aki szerelmi mámorban töltötte utolsó éveit?
Nála minden együtt volt: nyelvtehetség, irodalmi érdeklődés, matematikai zsenialitás, de a festészetről is csak a gyönge szeme miatt mondott le. Végül a fia lett az életműve fénypontja.
Meg ne kövezzen senki e morfondírozásért. Biztos a lépték nyomott agyon és komorított el, amely akármennyivel is nagyobb idekint, nem mértéke az értéknek.
Nekem nem jött be annyira a regény... Nem tudom, kisebbségben vagyok-e ezzel a véleménnyel, s ha igen, mennyire... de a "kötelezőkből" (például) az Egri csillagokat sokkal többre tartom.
A gyerekeket agresszívvé nevelő, brutalizáló, pedomilitarista, patriarcho-tribalista, protofasiszta fércmű, hiteles erkölcsi tanulságok nélkül, nem szerepelnek benne sem a ciszkislányok, sem a kisebbséghez tartozó gyerekek speciális vágyai és igényei.