Sok tényező együttállása kellett ahhoz, hogy az euró-forint árfolyam az év elején látott 400 feletti szintekről vissza tudjon süllyedni.
Miért erősödött a forint?
„Az egyik legfontosabb tényező, hogy a befektetők elkezdtek bízni abban, hogy előbb vagy utóbb, de megszületik majd a megállapodás az európai uniós források ügyében” – mondta a Mandiner.hu-nak Virovácz Péter, emlékeztetve, hogy a decemberi megállapodást követően került egyértelműen erősödő pályára a forint.
Aztán persze szükség volt egy kedvező globális környezetre is. Általánosságban ugyanis elmondható – magyarázta az ING Bank vezető elemzője –, hogy
a befektetők kockázatvállalási kedve jelentősen megnőtt,
és ennek hatására a tőke elkezdett ismét a feltörekvő piacok irányába mozogni. Ez segítette a régiós fizetőeszközök felértékelődését, így a forintnak is kedvezett. Az energiaválság múlásával és a külső kockázati tényezők mérséklődésével párhuzamosan a befektetők egyre több fantáziát láttak a hazai eszközökben.
„Persze nem mehetünk el szó nélkül a kamatkörnyezet mellett sem. A 18 százalékos effektív kamat messze felülmúlja mind a régiós versenytársak által alkalmazott kamatszintet, mind pedig sok más, globális feltörekvő piaci szereplő kamatát. Mivel a befektetők a strukturális helyzet javulását látták és várták Magyarországon, így a magas kamatok nagy mértékben segítették a forint erősödését” – fejtette ki.
A forint továbbra is sérülékeny
A szakember felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a forint továbbra is sérülékeny. Ennek legutóbbi példája az elmúlt hónapok bankpánikok övezte forintgyengülése volt. „Amikor megrendül a globális bizalom, akkor hirtelen előkerül az a bizonyos szemellenző, és kamatszintektől, fundamentumoktól függetlenül a tőke elindul a biztosnak hitt befektetések irányába” – fogalmazott. Ezzel szemben az is látható szerinte, hogy az előttünk álló hazai kamatvágási ciklust meglehetősen jól fogadták a piaci szereplők.
A magyar jegybank jól időzítve, kellően alapos kommunikációval képes volt – eddig – lemenedzselni a helyzetet a forint komolyabb gyengülése nélkül.
A napokban látott forintgyengülés azonban arra is rávilágított, hogy bizony a befektetők alaposan szemügyre veszik az adott ország pénzügyeit, különös tekintettel a költségvetési folyamatokra és az adósságfinanszírozásra.