Az EP is elvégezte a maga aknamunkáját
Az elemző megjegyezte, „az Európai Parlament aknamunkájának” is betudható, hogy a magyar jogállamiságról szóló vita a bizottsággal politikai-ideológiai síkra terelődött, a felek közötti egyeztetések ennyire elhúzódtak, és hogy a bizottság forrásfelfüggesztéseket javasolt. „Az EP folyamatosan politikai nyomást próbál gyakorolni a bizottságra amiatt, hogy Magyarország az uniós szankciós politikát elítéli” – tette hozzá, hangsúlyozva: a politikai színezetét az adja a történetnek, hogy az Európai Unió és a magyar kormány között jelenleg három területen is ideológiai nézetkülönbség áll fenn, ilyen a bevándorlás kérdése, a gyermekvédelem és a szankciós politika. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint ezekben az ügyekben az EU a saját álláspontját akarja érvényesíteni Magyarország érdekeivel szemben, ezt szolgálja a források visszatartása és a jogállamisági eljárás. S mivel utóbbinak még nincs vége, egyelőre nem is látható, pontosan mikor érkezhetnek a Magyarországnak járó források.
Ifj. Lomnici: az Európai Bizottság költségvetési terrort alkalmaz
A Magyar Nemzet megszólaltatta ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogászt is, aki szerint az Európai Bizottság által alkalmazott „költségvetési terror” élesen szembemegy az alapító szerződések betűjével és szellemiségével, ugyanis azok szerint az EU egyik legalapvetőbb funkciója az, hogy előmozdítsa a gazdasági, a társadalmi és a területi kohéziót, valamint a tagállamok közötti szolidaritást.
A Századvég jogi szakértője ugyanakkor azzal számol, hogy ahogyan a lengyelek, úgy a magyarok esetében is az várható, hogy az EU intézményeivel valószínűleg kompromisszum születik, így felszabadítva a forrásokat. Úgy fogalmazott,
az ukrajnai háború árnyékában felelőtlenség volna „a közép-európai partnerek elleni bosszúhadjárattal” tovább nehezíteni az egyébként is tartósan nehéz gazdasági körülményeket.
Érdekes kérdéseket feszeget az Ukrajnának szánt uniós keretösszeg kérdése is – jegyezte meg ifj. Lomnici –, mivel az Európai Parlament sürgősségi eljárásban elfogadta a támogatásról szóló rendelet tagállamok által módosított változatát. „Erős kettős mérce, ha Magyarország vagy Lengyelország nem fog pénzhez jutni, míg egy Európai Unión kívüli ország különösebb kontroll nélkül jóval nagyobb és likvidebb támogatásban részesülhet” – fogalmazott.