A legszabályosabb gavallér
Kétszáz éve, 1824-ben született Podmaniczky Frigyes, Budapest legendás városépítő és -szépítő személyisége, fővárosunk „vőlegénye”. Vele kezdjük Pest-budai arcok sorozatunkat.
Ha május 1., akkor majális, nincs ez másképp 2023-ban sem: a vurstlik és a pártok programjai közül szemezgettünk.
A május 1-jei munkaünnep története a XIX. századig nyúlik vissza, a nyolcórás munkanapot követelő megmozdulások idejére. Chicagóban 1886. május 1-jén kezdtek sztrájkba a munkások, hogy kikényszerítsék a változást, ám a munkabeszüntetés a rendőrökkel való összecsapásba torkollott, és több munkás is életét vesztette. A történések nagy felháborodást keltettek világszerte, s végül a II. Internacionálé 1891-ben május 1-jét hivatalosan is a munkásosztály nemzetközi összefogásának ünnepévé nyilvánította.
A XX. században május 1. lett a legnagyobb nemzetközi munkásünnep, különösen a Szovjetunióban, valamint a szocialista blokk országaiban, ahol minden évben nagyszabású felvonulásokat tartottak ezen a napon. A rendszerváltás után a felvonulók eltűntek,
„A hamisíthatatlan majális hangulatát hol máshol találhatnánk meg, mint a Városligetben” – így invitálnak a főváros második legnagyobb közparkjába, a valóban „klasszikus” majálishelyszínnek számító Városligetbe a szervezők, akik „felhőtlen kikapcsolódást”, a virsli és a sör mellett színpadi műsort ígérnek.
„Rendhagyó majálisra” hív a fővárosi önkormányzat annak apropóján, hogy idén ünneplik Budapest 150. születésnapját. A Városháza Parkban ingyenes koncertek, gyermekprogramok, színházi előadások lesznek. „Azok sem fognak csalódni, akik ragaszkodnak a retró majális élményhez, ugyanis május 1-jén a szakszervezetek is csatlakoznak a programsorozathoz” – kecsegtetik a nagyérdeműt a szervezők, akik arról tájékoztattak, hogy tíz érdekképviselet lesz jelen a rendezvényen.
Az MTI eseménynaptárja szerint Budapesten két párt tart majd nagyobb rendezvényt a munka ünnepén. Az MSZP a Vajdahunyad vára és a Napozórét közötti területre várja híveit, ahol Korózs Lajos alelnökkel a nyugdíjasok helyzetéről, Komjáthi Imre társelnökkel pedig a munka világáról lehet majd társalogni, de a szemfülesek elcsíphetik Kunhalmi Ágnest vagy Hiller Istvánt is, aki „az MSZP sztorijáról” fog beszélni.
Annak, aki balosabb műsorra vágyna, nem kell sokat sétálnia: a Magyar Munkáspárt a rendezvényét a szokott helyen, a Kodály köröndön tartja, a szónok pedig természetesen Thürmer Gyula pártelnök lesz. A résztvevők a köröndről a Nyugati térre mennek, „békefelvonulást” tartva.
A Mi Hazánk az Óbudai-szigeten majálisozik: az ingyenes családi napként meghirdetett rendezvényen nem csak P. Mobil-koncert lesz, de az államfői kegyelem után a váci fegyházból csütörtökön szabadult Budaházy György is színpadra lép majd.
Aki inkább Budapesten kívül töltené el a munkaszüneti napot, annak is bőven van miből válogatnia. Május elsején a falusi és a városi népszokások elevenednek meg a szentendrei Skanzen Erdély épületegyüttesében, az Erzsébet-ligetben pedig zenés-táncos mulatsággal idézik meg a régi majálisokat.
Keszthelyen Balatoni Évadnyitó címmel tartanak majálist és kulturális programot a tóparti Zenepavilonnál, Szegeden az újszegedi ligetben lesz a vurstli, Hajdúszoboszlón pedig már a teljes hosszú hétvégén nyitva lesz az óriási szabadtéri strandfürdő.
Gyurcsány Ferenc, Lendvai Ildikó és Lamperth Mónika tavalyi majálisozását itt elevenítheti fel.
Nyitókép: az MSZP 2018-as családi majálisa. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd