Tiltakozásom fejeztem ki az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez
A LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét.
Azt kérik az Európai Unió intézményeitől, hogy oldják fel a korlátozásokat és állítsák vissza részvételi lehetőségüket a programban.
Közösen fordul az Európai Parlamenthez négy ifjúsági és diákszervezet annak érdekében, hogy hogy a fiatalok közvetlenül kifejezhessék a véleményüket az Erasmus+ mobilitási lehetőségekkel kapcsolatban. A Nemzeti Ifjúsági Tanács, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Doktoranduszok Országos Szövetsége és a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége azt szeretné elérni, hogy az EP meghallja a 21 modellváltó egyetemen tanuló magyar és külföldi fiatalok véleményét az Erasmus+ programok korlátozása kapcsán.
A hazai ifjúsági szervezetekből álló partnerség szerdán kiadott közleménye szerint az Európai Parlament Petíciós Bizottságához fordult, amely most megvizsgálja a beadványukat, annak befogadása esetén pedig arról döntenek majd a képviselők, milyen lépéseket javasolnak a petícióban felvetett problémák megoldására.
A Nemzeti Ifjúsági Tanács áprilisban indított aláírásgyűjtést azért, hogy a modellváltó egyetemek hallgatói továbbra is részt vehessenek az Erasmus+ felsőoktatási mobilitási programban. Ennek részeként több mint 2.000 érintett fejezte ki eddig véleményét, kérve az Európai Unió intézményeit, hogy oldják fel a korlátozásokat és állítsák vissza részvételi lehetőségüket a programban.
Az intézkedés nyomán 182 ezer hallgató, köztük 30 ezer külföldi esik el a nemzetközi tapasztalatszerzés lehetőségétől, és a jövőben esetlegesen akár további sok ezer külföldi fiatal veszítheti el az esélyt arra, hogy Magyarországon tanulhasson.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Mandiner