Maci ráncfelvarráson, Paprika Jancsi színre lép
1981-ben a TV Macit csöppet megújították, környezete is modernizálódott és új „alvókája” Csutkababa lett. Ám az újabb Maci hiába tanult gitározni, a gyerekek ezt a mackót kevésbé kedvelték. A TV Maci következő, máig meghatározó verziója 1983-ban született, és végül ez a Maci, a Foky Ottó-féle verzió vált a leghíresebbé.
Érdekesség, hogy a nevezetes zöld pizsamát és a sárga sálat a tervező unokája ihlette. Paprika Jancsi a mackó babájából itt változott társsá, élő figurává. A TV Maci bundája világosabb lett, lábain és kezein ujjakat kapott, és a mackó arckifejezéseivel is tudtak már variálni, hiszen a szemei viaszból készültek, amit a felvételek készítésekor könnyen tudtak alakítani, vagy cserélni – írják a szakértők.
Visszaver minden támadást
A TV Macit 1998-ban elavultnak minősítették és levették a műsorról, de itt nyilvánult meg a nemzeti ikon valódi ereje:
piacgazdaság ide, kábeltévé oda, ezer másik nyugati mesefigura amoda, a Macinak helye volt a magyar emberek szívében,
és a nézők tiltakozása, szeretete végül megmentette őt. Fél évvel később visszakerült a képernyőre. 2000-ben a TV Maci megkapta a hivatalos személyi igazolványát, így ő lett az MTV legrégebbi „munkatársa” .
2012-ben aztán a zöld pizsamás Maci megint lekerült a képernyőről, a kép világ is megújult: Paprika Jancsit végleg kitörölték, előkerült egy macitestvér, a figurák pedig számítógépeznek fogmosás helyett. Slusszpoénként a macigyerekek mese után nem aludni térnek, hanem nekiállnak rajzolni a szőnyegen. Varró Szilvia hangsúlyozza: „Nem elbagatellizálható tény, hogy a régebbi TV Macik szokásait gyerekek ezrei követték, és vették át, de ezektől a TV Mackóktól ilyet tanulni nem tudnak.”
Hamarosan
újra megmutatkozott a Foky-féle Maci immunitása:
engesztelhetetlen nézők serege nyilvánította ki negatívabbnál is negatívabb véleményét az új figurákkal szemben, így az MTVA engedett a nyomásnak és pár hónap elteltével visszatért a zöld pizsamás Mackó a pajtásával együtt.
Tudatformáló, vagy nevelő Maci?
A Maci szerepével kapcsolatban már-már filozófikus gondolatok is fölmerülnek újra meg újra: az egyik véglet szerint az állampárt totális, tudati befolyásolása érvényesült a szerencsétlen mackón keresztül (is). Ezek szerint a készítők szándéka abban merült ki, hogy
„nézőik ízlését és szocialista nevelését a »helyes« irányba tereljék”.
Eszerint ugyan közvetett formában, de igyekeztek a Maci által formálni nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek magatartását is, így a politika számtalanszor befolyásolta a Macit érintő döntéseket.