Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Több hotel és panzió is lehúzta a rolót a télre a megnövekedett energiaárak, akik újra tudtak nyitni, bizakodóak a nyárral kapcsolatban. A szakértők szerint annak ellenére is sok vendég várható, hogy a szálláshelyeknek jócskán emelniük kellett az árakon.
Komoly károkat okozott az energiaválság a turisztikai szektorban. Miután a kormány a szomszédban kirobbant háború követkeményei miatt nem tudta tartani a rezsicsökkentett árakat egyes területeken, volt olyan szálloda, mely jelezte, a télre egészen biztosan bezár.
A legnagyobb áldozat az ország legnagyobb hotelje, a Danubius Hotel Hungaria volt. A Rákóczi út végén, a Keleti pályaudvar előtt fekvő, egy híján ötszáz szobás komplexum novembertől nem fogadott vendégeket. A hotel üzemeltetője azzal indokolta az októberi bejelentést, hogy az akkori foglaltsági előrejelzések mellett nehezen lehet hatékonyan üzemeltetni a téli szezonban.
Ősszel még arról lehetett hallani, hogy a fűtési szezonra minden negyedik szálloda bezárhat, a félházas foglaltság ugyanis nem fedezi a rezsit, illetve a működési költségeket. Ez azonban szerencsére nem így történt, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége a Mandinernek küldött válaszában azt közölte, hogy a hazai szállók mindössze egy-két százaléka döntött úgy, hogy nem fogad vendégeket a fűtési szezonban.
Ezeknek a nagy része vissza is nyit idén tavasszal. A bezárások száma, bár sajnáljuk, ha valaki nem tud kinyitni, de marginális”
– közölte portálunkkal Flesch Tamás, a szervezet elnöke.
A következő egy-két hónapban a belföldi vendégforgalomban látunk egy pici visszaesést”
– mondta a szakértő, aki szerint azonban aggodalomra nincs ok a szállásadók részéről, hiszen nem lehetetlen, hogy a vendégek nagy száma fog az utolsó pillanatban bejelentkezni.
Az eddigi adatok szerint a külföldi vendégek a megszokott ütemben érkeznek, Flesch szerint ezen a területen nincs gond, változatlanul jól megy ez a terület. A szakértő kijelentette, a belföldi utazásokat az határozza meg jelenleg, hogy az emberek erőteljesebben spórolnak, hogy a nap szükségleteiket ki tudják fizetni.
Ebből a szempontból nem elsődleges sajnos se a szálloda, se a vendéglátóipari költés, úgyhogy ez mindenképpen nehézséget okoz, de majd meglátjuk, hogy a nyári szezonban mi fog történni”
– közölte.
A szakmai szervezet vezetője a Mandinernek elmondta, az az érzése, hogy jó évet fog zárni a turisztikai szektor az idei évben. Ezt arra alapozza, hogy még a járvány hatásai miatt a tavalyi év első négy hónapja viszonylag gyenge volt, kevés külföldi turista érkezett, eközben az idei év már jó volt.
Szavai szerint egyre erőteljesebb növekedés látszik a reptéren is, a hazai és külföldi vendégeket összesítve nézve jó szezonja lehet a szektornak. Prognózisa alapján a vidéki szállásadók vannak most nehezebb helyzetben.
Arra a kérdésre, mekkora áremelkedés várható a tavalyi évhez képest, Flesch Tamás azt mondta, mivel dinamikus árképzéssel dolgoznak a szállodák, így nagyban függ az ár attól, hogy a vendég mikor foglalta le a szobáját. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke portálunknak úgy fogalmazott,
Nyitókép: MTI/Varga György