Ismert: az Amerikai Egyesült Államok Budapestre akkreditált nagykövete, David Pressman szerdai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy országa több mint ötven személyre és intézményre vetett ki szankciót, hogy csökkentse Oroszország és az oroszországi személyek hozzáférését a nemzetközi rendszerekhez.
Ennek részeként a Nemzetközi Beruházási Bank (International Investment Bank, IIB) és annak három fő tisztviselője, köztük két orosz és egy magyar állampolgár, Laszlóczki Imre is a listára került.
A magyar kormány reakciója sem késett: másnap kilépett hazánk a kérdéses bankból, amit így indokoltak: „A kormány megtárgyalta a kialakult helyzetet, és megállapította, hogy bár a Nemzetközi Beruházási Bank Kelet-Közép-Európában fontos fejlesztési szerepet játszott,
a kivetett amerikai szankciók következtében a bank működése értelmét vesztette.”
A Pressman által bejelentett lépésre előbb reagált Szijjártó Péter külgazdasági-és külügyminiszter is, aki hangsúlyozta? Magyarország a háború szomszédságában található, míg az Egyesült Államok egy óceánnal odébb, így ebből fakadóan nyilván eltér a két kormány helyzetértékelése. Végül hozzátette, hogy „kéretik nem gyarmatként tekinteni ránk”.
Pressman és Szijjártó az utóbbi hónapok több heves szócsatát is vívott egymással, de a külügyminiszter mellé beszállt most Deutsch Tamás is.
Az EP-képviselő szombaton Facebook-oldalán ezt üzente:
„Mi már hazaküldtük a tatárokat, a törököket, az osztrákokat, a németeket és végül a ruszkikat is.
Óvatosan, Mr. Pressman! Ennyi.”
Nyitókép: David Pressman / MTI / Koszticsák Szilárd