A pénzügyi tudatosságot illetően az látszik, hogy bár rohamléptekben terjed az online bankolás, a magyarok „szeretik és szeretni is fogják a készpénzt, s amíg az ingyenes készpénzfelvétel lehetősége adott, ez így is marad” – mondta a pénzügyi szakértő, jelezve ugyanakkor, hogysokat lehet veszíteni azzal, ha a jelenlegi inflációs környezetben valaki otthon tartja a pénzét. Hiszen az folyamatosan veszít az értékéből, pontosan annyit, amennyi a pénzromlás mértékének az üteme.
Az adatokból az világosan kiderül viszont, hogy a hazai ATM-ek száma 2019 nyara óta folyamatosan csökken, az előző év végén 4706 készülék üzemelt Magyarországon, ez 8 százalékkal kevesebb, mint a csúcsot jelentő 2019. szeptemberi 5105-ös adat. „Csak az elmúlt év során több mint 200 automatával karcsúsodott a hálózat – nem kis részben amiatt, hogy az ATM-eknek sok esetben helyet adó bankfiókok is megszűntek” – fejtette ki Gergely Péter, hozzátéve: alighanem ennek a tendenciának a megállítása vezette az MNB-t, amikor az év elején új szabályokat hozott arra, hogy a hazai bankoknak hány bankjegykiadó automatát kell működtetniük a jövőben. A felkészülésre a jegybank 18–24 hónapot adott.
Készpénzfelvétel: ritkábban, többet