Az utóbbi egy évben erőteljesen, a korábbinak körülbelül a felére esett vissza Magyarországon az új lakáshitelek kihelyezése, és a tendenciát tekintve továbbra is csökkenés tapasztalható. Ebben a lakáshitelkamatok megtöbbszöröződése – az egy évvel ezelőtti 3-4 százalékos THM helyett ma 10 százalék körülire kell számítani –, az ingatlanárak emelkedése és a brutális infláció mellett a rezsiválság okozta anyagi elbizonytalanodás is szerepet játszott a Mandinernek nyilatkozó pénzügyi szakértő szerint. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapítója úgy látja, a lakáshitel-kihelyezések piacán a következő fél évben nem várható komolyabb elmozdulás, a mostani kamatkörnyezetben ugyanis nem fog meglódulni az ingatlanszektor, pedig – mint mondta – a banki hitelkamatok a piaci helyzethez képest még nem is számítanak kiugróan magasaknak.
Lakáshitelkamatok: mennyi az annyi?
„Magától értetődő, hogy a bankok szeretnének keresni a hitelkihelyezésen, hiszen ebből élnek. Ehhez képest míg az infláció az egekben, állampapírban pedig már 15-16 százalékos kamatért lehet fialtatni a megtakarításokat, addig a banki lakáshitelkamatok 9-10 százalék körül mozognak jelenleg. Ez közgazdasági nonszensz, hiszen ez azt jelenti, hogy olcsóbb hitelt felvenni, mint amennyit az államilag garantált kötvény kínál” – adott helyzetelemzést a szakember. Persze a legtöbb ügyfél csak azt látja, hogy háromszorosa nőtt a teljeshiteldíj-mutató, és nem azon gondolkodik, hogy a bank egyenlegét a kamatok hogyan érintik, de az igazság az, hogy a pénzintézetek már-már veszteségesen helyezik ki az ingatlanhiteleket, rövid távon legalábbis biztosan nem keresnek rajtuk.
De akkor miért tartják ezt a hitelkamatszintet? – kérdeztük Gergely Pétert, aki elmondta: a bankok természetesen nem azért teszik, amit tesznek, mert ne tudnának számolni, hanem mert
egész egyszerűen hitelezési kényszerben vannak.
Leginkább azért, mert éles a verseny az ügyfelekért, továbbá a tulajdonosok által ezen a téren előírt tervszámoknak is meg kell felelniük, de emellett minden bizonnyal azt is kikalkulálták, hogy ha valaki húsz évig az ügyfelük lesz, akkor ez idő alatt adott a lehetőség, hogy más banki termékekkel – például folyószámlahitellel, hitelkártyával, befektetésekkel – is megkínálják őt, amivel végül nyereséget könyvelhetnek majd el rajta.
A pénzügyi szakértő arra is rámutatott, a magyar lakosság rendkívül passzív abból a szempontból, hogy több ezer milliárd forintot tart látra szóló számlákon, amire gyakorlatilag semmilyen kamat nem jár. A bankok viszont ennek a tetemes összegnek a jó részét a Magyar Nemzeti Banknál parkoltatják, méghozzá 18 százalékos kamaton. „Azért is tudják tehát az egyik oldalon a hiteleket olcsóbban adni az indokolt piaci árnál, mert a másik oldalon közben keresnek a pénzüket le nem kötő, passzív ügyfeleken. Az így szerzett kamat egy részét ugyanis átcsatornázzák a lakáshitelt most felvenni kívánó ügyfelekre. Ha ez nem így lenne, a lakáshitelek még drágábbak lennének” – magyarázta.