Így tegyen, ha porviharba kerül!

2023. március 30. 11:14

Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!

2023. március 30. 11:14
null

Március elején volt Magyarország történetének egyik legsúlyosabb közlekedési balesete: az M1-es autópályán egy hirtelen porvihar miatt negyven autó és kamion ütközött össze, a járművek fele ki is égett. A katasztrófában egy ember vesztette életét, többen súlyos sérülést szenvedtek. 

Az Országos Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint amennyiben elkerülhetetlen, hogy állóra fékezzük az autót a sztrádán, akkor a legfontosabb, hogy a KRESZ előírása szerint a belső sávban haladók a sáv bal szélére húzódjanak, a többi sávban közlekedők peddig jobbra, hogy a 

a megkülönböztető jelzést használó és a továbbhaladásra képtelen jármű elszállítását végző járműveknek szabad legyen az út. 

A Vezess összefoglalója szerint, amennyiben lehet, érdemes elkerülni a hirtelen fékezést és a teljes megállást, mert a hátulról jövők könnyen ráfutásos balesetet okozhatnak, így azt javasolják, hogy az óvatos, lassabb haladás a lehető legjobb megoldás. 

A KRESZ kimondja továbbá, hogy a szemtanúknak kötelességük a tőlük elvárható segítséget nyújtani, amennyiben van poroltó az autóban, azt kötelesek a balesetben nem érintett sofőrök használni. „Aki a tőle elvárható segítséget megadta és a továbbiakban már nem tud segíteni, akkor célszerű az esemény helyszínétől távolabb, szalagkorláton kívül várakozni, így nem akadályozva a mentési munkában részt vevőket” – fogalmaztak. 

A rendőrség azt tanácsolja, hogy 

a haladási sebességet mindig úgy kell megválasztani, hogy a járművezetők képesek legyenek alkalmazkodni a különböző helyzetekhez és azok változásaihoz.

Úgy folytatták, hogy olyan sebességgel kell közlekedni, hogy az ahhoz tartozó féktávolság ne legyen hosszabb, mint a belátható útszakasz hossza. A legfontosabb, ha változnak a körülmények, akkor óvatosan csökkenteni kell a sebességet, majd felkészülni, hátha szükség lesz hirtelen kormánymozdulatra a baleset elkerülése érdekében. 

Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulszek
2023. április 10. 22:58
Már távolról, a porfelhő (vagy füst) láttán minden autósnak kötelessége felkapcsolni a vészvillogót! EZ jelzi a többieknek hogy torlódásra kell számítani, esetleg leállásra is! EZT kell tenni Mandi! Egy cikkben sem látom, egy kommentben sem írja senki. És egy videón sem látom hogy bármely baleseti résztvevő ezt tette volna. Rövid összefoglaló olvasható a következő cikkben: https://alapjarat.hu/hasznos-infok/helyesen-hasznalod-az-autod-lampait a hivatalos álláspont pedig a KRESz-ben.
salmonella
2023. április 10. 17:42
Üljünk át másik autóba...
Kivűlálló
2023. március 30. 17:28
Aki nem tudja saját fejből, hogy ilyenkor mi a teendő, az azonnal adja vissza a jogosítványát!
Janika50
2023. március 30. 15:36
Mit is kéne tenni? Először is a 130 km/óra, vagy magasabb sebesség, nem az előirt legkissebb. Aztán, mi az hogy a külföldi rendszámú tgk 90 km/óra sebességgel rombol az álló autó sorba, ha autópályán a szgk-t és egyes autóbuszokat kivéve, az engedélyezett legnagyobb sebesség 80 km/óra. Miaz, hogy az M 0-n is ennyivel közlekednek, mikor az autóút. Kérdem, miért hagyja a hatóság? Több évtizedes nemzetközi forgalomban szerzett tapasztalat alapján talán joggal teszem fel a kérdést. Sajnos Európa valamennyiútján jelentőssen romlott a közlekedési morál, de nállunk különössen. Az önzőség, a gőg mindenütt jelen van. A közlekedésben feltünő, azt mindenki gyakorolja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!