Magyar Péter, az újságírók, meg a kínos emlékű Erzsi néni
Mit tenne kiélezett történelmi helyzetben? Jó lenne tudni. De még jobb lenne őt már elfelejteni.
Nem volt kis teljesítmény három tényleges, illetve helyettes hadügyminiszterrel is összeveszni. Interjú.
„Petőfi emlékév van, Rákay Philipék ígértek is nekünk egy Petőfi filmet, amiről aztán kiderült, hogy végül nem készül el a jeles alkalomra és csak egy évvel később fogják bemutatni. A film előzetese már látható, mi a véleménye róla?
A csúszásra remekül rímel a Kossuthtól vett kedvenc idézetem: »Magyarország történetén veres vonalként húzódik a szó: késő.«
Azt, hogy filmként hogyan fog működni, egyelőre nem tudjuk megítélni, még az is lehet, hogy jó lesz. Láthatóan egy Sherlock Holmes-os megközelítést alkalmaztak. Viszont azok a jelenetek, amiket láttam, nem történtek meg Pesten 1848. március 15-én. Nem volt barikádharc, verekedés, lövöldözés. Egyedül az esti órákban törtek be néhány kivilágítatlan ablakot - az üvegesek legnagyobb örömére.
Maga Petőfi írja le a naplójában, hogy a szabadság csecsemője Pesten nem vércseppekben fürdött, hanem örömkönnyek áztatták. Ha gonosz akarnék lenni, mondhatnám, hogy az előzetes jelenetei olyasmik lehetnek, mint a Dallasban Bobby halála, miről a végén kiderült, csak egy álom volt az egész. Ezekről a jelenetekről is kiderülhet még, hogy Petőfi ilyennek álmodta meg a forradalmat.
Margócsy István irodalomtörténész szerint Petőfi személyiségét végigkísérte a kispolgári gondolkodás és a lánglelkű forradalmár kettőssége. Politikusnak milyen volt?
Amikor 1848-49-ben tényleges politikai szerephez jutott, már a lánglelkű forradalmár énje került előtérbe. Petőfi nem volt kompromisszumkész személyiség, és ez minden tekintetben látható a forradalom és a szabadságharc alatti működésében. A Piramis együttes Kóbor angyal című számában van egy mondat, hogy „csak akkor nyerhetsz, ha magad ellen fogadsz.” Petőfi mintha 1848 májusától eszerint élt volna.
Rengeteg olyan konfliktusba keveredett bele, amelyekből ki is maradhatott volna és ezek a politikai, illetve a katonai pályáját is lefele ívelő spirálba lökték. Azt azonban el kell ismerni, hogy nem volt kis teljesítmény három tényleges, illetve helyettes hadügyminiszterrel is összeveszni. Ez másnak nem jött össze.”
Nyitókép: Ficsor Márton