BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Az államtitkároknak, helyettes államtitkároknak, kormánybiztosoknak és miniszteri biztosoknak február 15-ig kell dönteniük arról, hogy a kuratóriumi tagságot vagy a kormánytisztséget tartják-e meg.
2021-ben egy hosszú folyamat végére tett pontot az Országgyűlés azzal, hogy elfogadta a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által benyújtott, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló sarkalatos törvényt. Emellett az Országgyűlés – szintén a kormány kezdeményezésére – létrehozott 16 alapítványt is, amiből 11 felsőoktatási intézmény fenntartója lett.
Az akkori döntés értelmében 11-gyel bővült az alapítványi működtetésű egyetemek száma. Alapítványi fenntartású lett a szegedi, a dunaújvárosi, a pécsi, a nyíregyházi, a debreceni egyetem, a Magyar Táncművészeti Egyetem, az újonnan létrejövő Tokaj-Hegyalja Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Testnevelési Egyetem, a Semmelweis Egyetem és a Rudolf Kalman Óbudai Egyetem. A közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló jogszabály összesen
Ez a döntés nem derült égből villámcsapásként érkezett, ugyanis a 2016-ban elfogadott szakpolitikai stratégia (Fokozatváltás a felsőoktatásban) már évekkel a modellváltás előtt rögzítette az irányt. Az intézményi modellváltásról az egyetemek maguk dönthettek, a kormány az egyetemi szenátusok pozitív, támogató döntését követően tárgyalta a fenntartóváltás megvalósíthatóságát. Az átalakulással az állam nem vonult ki az átalakuló intézmények életéből, hanem a felsőoktatási szolgáltatások megrendelőjévé, tehát fenntartóból partnerré vált.
Az átalakítással az volt a cél, hogy a finanszírozás az intézmény számára kiszámíthatóbbá váljon, jobban illeszkedjen az egyetem és az ellátandó feladat sajátosságaihoz, objektíven mérhető teljesítmény-elvárások meghatározásával tegye érdekeltté a szereplőket a hatékonyság és a minőség javításában.
A fenntartóváltás eredményeként az egyetemek állam által alapított, közfeladatott ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványi fenntartású, közhasznú felsőoktatási intézményekké váltak, minden tekintetben teljes körű jogutódjai a fenntartóváltás előtti egyetemeknek, azaz teljes a jogi és szervezeti folytonosság, ami a hallgatók jogviszonyára és a munkavállalók foglalkoztatására is vonatkozik.
Ismeretes: januárban újabb ponthoz érkezett a magyar kormány és az Európai Bizottság közöti huzavona a jogállamiság ügyében. A brüsszeli testület úgy döntött, hogy
valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból. Ugyanis a brüsszeli testület képviselői összeférhetetlenségi aggályokat fogalmaztak meg annak kapcsán, hogy a 21 alapítványi fenntartású egyetem közel felében vannak politikusok a kuratóriumokban.
Ezt követőn Navracsics Tibor hosszasan egyeztetett Johannes Hahn és Mariya Gabriel uniós biztosokkal a kérdésről. A miniszter világossá tette, hogy addig fognak tárgyalni az Európai Bizottsággal, amíg nem találnak megoldást arra, hogy a testület által megfogalmazott aggályokat kezelni tudják. Az ügyre a héten tett pontot Gulyás Gergely azzal, hogy a kormányinfón bejelentette: a miniszterek lemondtak a kuratóriumi tagságukról. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is közölte, hogy minden kormányzati tisztviselőnek hasonlóképpen kell eljárnia, azaz az érintett államtitkároknak, helyettes államtitkároknak, kormánybiztosoknak és miniszteri biztosoknak február 15-ig kell dönteniük arról, hogy
Gulyás Gergely azt is elmondta, hogy nyitott a kormány arra az esetleges felvetésre, hogy a jelenlegi, élethosszig tartó kuratóriumi mandátum csak határozott idejű legyen. A miniszter újságírói kérdésre azt is elárulta: egyelőre nem tudják, hogy a polgármesterek maradhatnak-e a kuratóriumokban, mert nem teljesen világos, hogy mit szeretne az Európai Bizottság.
A Budapesti Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítványból távozhat György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár. A Budapesti Gazdasági Egyetemet (BGE) fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, Guller Zoltán miniszteri biztos is lemondhat a kuratóriumi székről, ha meg szeretné tartani kormánytisztségét.
A Dunaújvárosi Egyetemet fenntartó alapítvány esetében távozhat Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárság kabinetfőnöke és nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztos, és Pacsay-Tomassich Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Magyar Diplomáciai Akadémiáért és a Stipendium Hungaricum Programért felelős államtitkára. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemet vonatkozásában elmondható, hogy az egyetemet fenntartó alapítvány
Ahogyan azt már Gulyás Gergely elmondta, a Miskolci Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumában megürült Varga Judit, igazságügyi miniszter széke. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet működtető alapítvány kuratóriumából távozhat Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, egyetemi tanár, vizuális kommunikáció tervező, animációs filmrendező, producer, a hazai kreatívipar miniszteri biztosa, illetve Kopek Gábor fotográfus, médiaművész, egyetemi tanár, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem volt rektora, a Collegium Hungaricum Berlin volt igazgatója, a MOME campusfejlesztésének kezdeményezője, melyet miniszterelnöki megbízottként felügyelt, jelenleg miniszteri biztosként a 21st Laboratory Program vezetője.
Az Óbudai Egyetemet működtető alapítvány kuratóriuma sem marad érintetlen. A kuratóriumi elnöki posztját eddig Varga Mihály pénzügyminiszter töltötte be, azonban a kormányinfón elhangzottakkal összhangban a miniszter már le is mondott pozíciójáról. A Pannon Egyetemért Alapítvány esetében hasonló a helyzet, itt Navracsics Tibor ült az kuratórium elnöki székében, aki többi minisztertársával egyetemben szintén lemondott. A Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi összetételében is változás következhet be. Amennyiben Szili Katalin miniszterelnöki megbízott meg szeretné tartani kormánytisztségét, akkor le kell mondania kuratóriumi tagságról.
A Semmelweis Egyetemnél is változások jöhetnek a fenntartónál. Lemondhat kuratóriumi tagságáról Dr. Bedros J. Róbert, a Szent Imre Kórház főigazgatója, miniszterelnöki főtanácsadó, címzetes egyetemi tanár. A Soproni Egyetemet fenntartó kuratóriumban Zambó János Péter erdőkért és földügyekért felelős államtitkár hasonlóan kellene eljárnia, ha meg szeretné tartani kormánytisztségét. A Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumában szintén változás lesz, ugyanis
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány estében hasonló a helyzet, ugyanis a többi miniszterhez hasonlóan Szijjártó Péter lemondott kuratóriumi tagságáról.
Végül a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumából távozhat Schmidt Ádám jogász, miniszterelnöki tanácsadó, míg a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítványból Stumpf István a felsőoktatási modellváltással és az új fenntartói modell működésével kapcsolatos kormányzati feladatok koordinációját ellátó kormánybiztos, valamint Wáberer György a Tokaj-Zemplén térség fejlesztéséért felelős kormánybiztos széke ürülhet meg.
Nyitókép: MTI/Cseke Csilla